A Zsoltárok könyve 119,25-32
2024. július 14.
Segíts!


Életem a porhoz tapad: eleveníts meg igéddel! (Zsoltárok 119,25)
Slide1

Ez a 8 vers a 119. zsoltár 4. része. A héber szövegben minden mondat a DALET betűvel kezdődik. Ennek jelentése ajtó. Ajtó a segítség felé, ami csak Istennél van. Tudunk Tőle segítséget kérni?


Nem tudok aludni a bánat miatt, erősíts meg engem igéddel! Tarts engem távol a hazugok útjától, és ajándékozz meg kegyelmesen törvényeddel! Az igaz utat választottam, döntéseidet magam előtt tartom. Ragaszkodom intelmeidhez, URam, ne engedj megszégyenülnöm! Parancsolataid útján járok, mert bizakodó szívet adsz nekem. (Zsoltárok 119,28-35)


A Zsoltárok könyve 119,25-32

25 Életem a porhoz tapad: eleveníts meg igéddel! 26 Ha dolgaimat elbeszélem, te meghallgatsz. Taníts meg rendelkezéseidre! 27 Értesd meg velem utasításaid célját, hogy elmélkedjem csodáidon! 28 Nem tudok aludni a bánat miatt, erősíts meg engem igéddel! 29 Tarts engem távol a hazugok útjától, és ajándékozz meg kegyelmesen törvényeddel! 30 Az igaz utat választottam, döntéseidet magam előtt tartom. 31 Ragaszkodom intelmeidhez, Uram, ne engedj megszégyenülnöm! 32 Parancsolataid útján járok, mert bizakodó szívet adsz nekem.


Segíts! A mai embert környezete folyton arra biztatja, hogy mindent oldjon meg egyedül. A modern pszichológia legfőbb gondolata: találd meg önmagad! Ismerd meg önmagad. Bármilyen furcsa, Krisztus egyháza is így tekint az emberre. Meg kell ismernie a saját lelkét, hogy utána Istent is megismerhesse. A lélek és Isten megismerése tehát két egymásba fonódó megismerési folyamat. Nincs egyik a másik nélkül. Augustinus azt mondja: A felfele az befelé van. Tehát, ha Istent és az Ő Krisztusát akarjuk jobban megismerni, a saját lelkünkkel kell kezdeni. A zsoltáros is így tesz. Ha újra elolvassuk ezt a 8 verset, láthatjuk, hogy minden vers két mondatrészből áll. Az elsőben a zsoltáros elmondja, hogy mi van vele, hogy mi nyomja a lelkét. Felismeri saját lelkének nehézségeit. A második felében, pedig kéri Istent, hogy segítsen neki. Nyisson neki ajtót a kilátástalannak látszó helyzetekből. Le meri tenni a nehézségeit Isten elé, mert tudja: „Ha dolgaimat elbeszélem, te meghallgatsz.” (26a) Visszatérve a jelenbe. Tudunk segítséget kérni? Szoktuk segítséget kérni? Vagy megpróbálunk mindent egyedül megoldani? Ha nem, vagy nehezen: segít a saját lelkünk és Megváltónk ismerete. Merjünk Tőle segítséget kérni, mert Ő meghallgat, és a válasszal sem késik! Sokszor embertársainkat felhasználva nyújtja segítő kezét. Bozsoki-Sólyom Pál



Hallgasd meg a Várlak Istenem című dalt az EMABISZ Kórus előadásában a háttérinfóknál!

Háttérinfó:
Mint úgynevezett alfabetikus zsoltár ez a 8 vers is a héber ABC egyik betűjével kezdődik. Jelen esetben a DÁLET betűvel, melynek jelentése: ajtó, út. Ezt már az 1 perc-esnél olvastuk. De ki az, akire azonnal gondolunk, ha az ajtó és az út szavak eszünkbe jutnak. Jézus Krisztus. Ő maga mondta magáról, hogy Ő az ajtó és Ő az út. Ő az, akin keresztül magunk felé ajtót nyithatunk, megismerhetjük magunkat, és az Atyához eljuthatunk. Jézus Krisztus a bejáratunk az örök életbe. Gyertek, menjünk együtt az Út-on!

 

A Zsoltárok könyve
Előfordult már veled, hogy beszélgettél valakivel és nagyon nehezen tudtad megfogalmazni az érzéseidet, gondolataidat, és hirtelen a másik néhány mondatban, vagy csak egy-két szóban, de pontosan azt mondta el, amit te akartál? Ha volt már ilyen, tudod, hogy ez milyen nagy segítség abban, hogy tovább tudj lépni, más oldalról lásd a helyzetedet vagy észrevedd, hogy mi a feladatod.
A Zsoltárok könyvének olvasása közben pontosan ezt élheted át! Kavarognak benned a gondolatok és érzelmek, erre a zsoltáros azt mondja: ismerem a helyzetedet, én is ezt éreztem, amikor leírtam ezt a verset, és kiöntöttem a szívemet Isten előtt, Ő fölemelt akkor, megvigasztalt, erőt adott és most hálásan dicsőítem Őt.
Nem igazán találsz olyan élethelyzetet, amelyet a zsoltárok között ne írt volna le valaki. Dávid király közel a felét írta a százötven zsoltárnak. De mások is írtak ebben az öt, különböző hosszúságú könyvben olyan költeményeket, dicsérő énekeket (ez a zsoltár jelentése), amelyek egyénileg vagy közösségben is, más-más dallamra vagy különböző hangszerkísérettel énekelhetők.
Ne lepődj meg, ha ugyanazzal az igehellyel jelölve időnként más verset találsz a különböző fordításokban. Meglesz az is, amit keresel, csak lehet, hogy egy fejezettel előbb vagy később. Ugyanis több fordítás a Septuagintát veszi alapul, amely másképpen osztja föl a zsoltárokat.
Nagyon érdekes, hogy ebben a könyvben van a Biblia legrövidebb és a leghosszabb fejezete is. Megtalálod melyek ezek?