Pál második levele a korinthusiakhoz 12,1-13
2024. október 17.
Erőtlenül is erősen


Dicsekednem kell, habár nem használ; rátérek azért az Úr megjelenéseire és kinyilatkoztatásaira. (2Korinthus 12,1)
Slide1

Az idei futball Európa-bajnokságon győztes spanyol csapat kapusa sérült kézzel védett. Unai Simón úgy vett részt a versenyen, hogy csuklóműtétre várt. Sérült volt, de a cél érdekében mindent beleadott.


De ő ezt mondta nekem: „Elég neked az én kegyelmem, mert az én erőm erőtlenség által ér célhoz.” Legszívesebben tehát az erőtlenségeimmel dicsekszem, hogy a Krisztus ereje lakozzék bennem. (2Korinthus 12,9)


Pál második levele a korinthusiakhoz 12,1-13

1 Dicsekednem kell, habár nem használ; rátérek azért az Úr megjelenéseire és kinyilatkoztatásaira. 2 Ismerek egy embert Krisztusban, aki tizennégy évvel ezelőtt elragadtatott a harmadik égig – hogy testben-e vagy testen kívül, nem tudom, csak Isten tudja. 3 Én tudom, hogy az az ember – hogy testben-e vagy testen kívül, nem tudom, csak az Isten tudja – 4 elragadtatott a paradicsomba, és olyan kimondhatatlan beszédeket hallott, amelyeket ember el nem mondhat. 5 Ezzel az emberrel dicsekszem, nem pedig önmagammal; hacsak az erőtlenségeimmel nem. 6 Pedig ha dicsekedni akarnék, nem lennék esztelen, mert igazságot mondanék, de mérséklem magamat, hogy valaki többnek ne tartson, mint aminek lát, vagy amit tőlem hall, 7 még a kinyilatkoztatások különleges nagysága miatt sem. Ezért tehát, hogy el ne bizakodjam, tövis adatott a testembe: a Sátán angyala, hogy gyötörjön, hogy el ne bizakodjam. 8 Emiatt háromszor kértem az Urat, hogy távozzék az el tőlem. Mt 26,39-44 9 De ő ezt mondta nekem: Elég neked az én kegyelmem, mert az én erőm erőtlenség által ér célhoz. Legszívesebben tehát az erőtlenségeimmel dicsekszem, hogy Krisztus ereje lakozzék bennem. Ézs 40,29 10 Ezért Krisztusért örömöm telik erőtlenségekben, bántalmazásokban, nyomorúságokban, üldöztetésekben és szorongattatásokban, mert amikor erőtlen vagyok, akkor vagyok erős. Fil 4,13 11 Esztelenné lettem: ti kényszerítettetek rá. Nektek kellett volna ugyanis engem ajánlanotok, hiszen semmivel nem voltam alábbvaló a legfőbb apostoloknál, ha semmi vagyok is. 12 Apostolságom ismertetőjegyei a teljes állhatatosságban, a jelekben, a csodákban és az isteni erőkben nyilvánultak meg közöttetek. 13 Mert mi az, amiben a többi gyülekezethez képest hátrányba kerültetek, hacsak az nem, hogy én magam nem voltam terhetekre? Bocsássátok meg nekem ezt az igazságtalanságot! ApCsel 18,3


Nem tudjuk, hogy Pál milyen tövisre gondol, amikor arról ír, hogy valamilyen ok miatt erőtlen a teste. Missziói útjai során úgy tett meg közel 15.000 kilométert, hogy egy betegség vagy testi fogyatékosság folyamatosan nehezítette a dolgát. Ahelyett, hogy önsajnálatba és Istennel szembeni lázadásba kezdett volna, elfogadta ennek tényét, és kitartóan teljesítette a küldetést. Sőt, még dicsekedett is az erőtlenségével, hiszen így még hatásosabban ki tudta hangsúlyozni Krisztus erejét. Eljutott odáig, hogy már örült ennek a fogyatékosságnak, mert így még erőteljesebben megmutatkozott, hogy nem ő ér el sikereket, hanem az, aki megbízta a feladatok elvégzésével. Pál megértette, hogy számára szükség van egy jelre a helyes önértékeléshez, ami rendszeresen figyelmezteti arra, hogy nem szabad elbizakodni. Ez nem jelenti azt, hogy Isten minden gyermekének ad egy fájdalmakkal járó és állandó fogyatékosságot. De azt igen, hogy jól ismer, és szükség esetén olyan helyzetbe hoz, amivel magára tereli a figyelmedet. Egyáltalán nem az számít, hogy milyen testi sérülésekkel élsz, nem az mutatja az értékedet, hogy mennyire vagy egészséges. Krisztus úgy akar használni téged, ahogy vagy. Az a terve, hogy erőtlenséged által is célhoz érjen az Ő ereje. Nagy Tamás



Hallgasd meg az Areopágosz zenekartól a Bízz bennem című dalt a háttérinfóknál!

Pál második levele a korinthusiakhoz
Mikor szoktál levelet írni? Ha valami bánatod van, vagy fölháborodtál valamin? Esetleg, ha különleges helyen jártál, vagy csodálatos élményed volt? Kinek írsz ezekről? Előfordult már, hogy levél útján kellett rendbe tenned dolgokat, kibékítened embereket, esetleg elmondani nekik, hogy mit csináltak rosszul? Pál apostol sokszor került ilyen helyzetbe, amikor egy-egy frissen alakult gyülekezetet elhagyva, az ottaniak nem követték a tanítást, és távolból kellett segíteni nekik.
A korinthusi gyülekezetben, mint annyi más gyülekezetben, voltak gondok, amelyeket nem tudtak egyszerűen megoldani. Pál apostol felelősséget érzett értük, ezért próbálta levelekkel és látogatással is segíteni őket. Az első levelet Timóteus vitte el Korinthusba, de nem jó hírekkel tért vissza Pálhoz, erre ő szomorúan, könnyek között igyekezett rendet teremteni a távolból, sőt egyes bibliatudósok szerint egy villámlátogatást is tett a gyülekezetben. Azt nem tehette, hogy a korinthusiak mellett marad és vezeti a gyülekezetet, mert Isten más helyekre is küldte, hogy hirdesse az evangéliumot. A második levél elveszett ugyan, de az biztos, hogy hatással volt a gyülekezetre, hiszen Titusz már jó hírekkel tért vissza Pálhoz, amely arra ösztökélte őt, hogy az örömét is levélben fejezze ki.
A Bibliában található második korinthusi levél elején erről az örömről ír a megvigasztalódott apostol. Majd a szolgálat hatalmáról, dicsőségéről, szenvedésről, önzetlenségről, becsületességről, megengesztelődésről, és dicséri a gyülekezetet, hogy a jeruzsálemi gyülekezetnek rendezett gyűjtésben szépen helytálltak. Végül megcáfolja az ellene felhozott vádakat.
A korinthusi gyülekezet mindennapi gondjait, a gondok megoldását és saját életedet is megismerheted ebből a tizenhárom fejezetből.