Amikor ellenfeleddel az elöljáró elé mégy, még útközben igyekezz megegyezni vele, nehogy a bíró elé hurcoljon. (Lukács 12,58)
Kerülöd a konfliktusokat? Inkább halogatod, hogy tisztázd a félreértéseket, vagy inkább gyorsan túl esel a kellemetlen beszélgetéseken?
De miért nem ítélitek meg magatoktól is, hogy mi a helyes? Amikor ellenfeleddel az elöljáró elé mégy, még útközben igyekezz megegyezni vele, nehogy a bíró elé hurcoljon, és a bíró átadjon a börtönőrnek, a börtönőr pedig tömlöcbe vessen téged. Mondom neked, nem jössz ki onnan addig, amíg meg nem adod az utolsó fillért is. (Lukács 12,57-59)
Lukács evangéliuma 12,54-59
54 Azután szólt a sokasághoz is: Amikor látjátok, hogy felhő támad nyugatról, mindjárt azt mondjátok, hogy eső jön, és úgy lesz. 55 Amikor pedig déli szél fúj, azt mondjátok, hogy hőség jön, és úgy lesz. 56 Képmutatók, a föld és az ég jelenségeit felismeritek, e mostani időt miért nem tudjátok felismerni? 57 De miért nem ítélitek meg magatoktól is, hogy mi a helyes? 58 Amikor ellenfeleddel az elöljáró elé mégy, még útközben igyekezz megegyezni vele, nehogy a bíró elé hurcoljon, és a bíró átadjon a börtönőrnek, a börtönőr pedig tömlöcbe vessen téged. 59 Mondom neked, nem jössz ki onnan addig, amíg meg nem adod az utolsó fillért is.
Képzeld el, hogy kapsz egy ösztöndíjat, de ha nem válaszolsz időben az e-mailre, akkor elúszik az esély. A kegyelmi idő is ilyen: lehetőség, amit meg kell ragadni, nem érdemes halogatni.
Jézus nem stresszelni akar, hanem felébreszteni. Ne azzal törődj, hogy elég jó vagy-e, hanem azzal, hogy válaszolsz-e ma.
A kegyelem nem a tökéleteseknek szól, hanem azoknak, akik elindulnak. Ne engedd, hogy a szorongás megbénítson. Isten ma hív, akkor élj vele. Indulj el a békesség felé ma.
A kérdés nem az, hogy mennyi időnk van, hanem hogy mit kezdünk a „most”-tal. Isten nem a hibáinkra vár, hanem a válaszunkra.
Jézus arra tanít, hogy még időben rendezzük a konfliktusainkat, nem csak a másik, hanem a saját lelkünk miatt is. A halogatott megbékélés csak mélyíti a sebeket. Ma is kapsz lehetőséget arra, hogy valakivel kibékülj, megbocsáss, vagy tiszta vizet önts a pohárba. Ne várd meg, míg túl késő!
Jézus arra hív, hogy ne csak az időjárást figyeljük, hanem a lelki időt is értsük meg: mikor van itt a döntés, a változás, a megbékélés ideje. Sokszor halogatjuk a dolgokat: egy őszinte beszélgetést, egy bocsánatkérést vagy éppen egy lépést Isten felé. Azt mondjuk: „majd később”. De vajon tényleg van még időnk?
Győrffy Eszter
Hallgasd meg a Mi Atyánk című dalt a háttérinfóknál!
Kegyelmi idő
A Bibliában a kegyelmi idő olyan időszak, amikor Isten türelmesen vár az ember megtérésére, vagyis arra, hogy felismerje hibáit, és elinduljon egy jobb, őszintébb élet felé. Egy olyan időablak, ami helyzettől függően hosszabb-rövidebb ideig tart, de nem tart örökké.