Pál levele a rómaiakhoz 14,1-13
2026. június 9.
Elítélünk vagy megítélünk?


Ne ítélgessük hát többé egymást, hanem azt ítéljétek meg inkább, miként nem okoztok a testvéreteknek megütközést vagy botránkozást. (Róma 14,13)
Slide1

Elítélünk vagy megítélünk? Nagyon fontos különbség.


Mert ha élünk, az Úrnak élünk, ha meghalunk, az Úrnak halunk meg. Tehát akár éljünk, akár haljunk, az Úréi vagyunk. Mert Krisztus azért halt meg, és azért kelt életre, hogy mind a holtakon, mind az élőkön uralkodjék. Akkor te miért ítéled el testvéredet? Vagy te is, miért veted meg testvéredet? Hiszen mindnyájan oda fogunk állni Isten ítélőszéke elé. Mert meg van írva: „Élek én, így szól az Úr, bizony előttem fog meghajolni minden térd, és minden nyelv megvallja majd, hogy én vagyok az Isten.” Így tehát mindegyikünk önmagáról fog számot adni Istennek. Ne ítélgessük hát többé egymást, hanem azt ítéljétek meg inkább, miként nem okoztok a testvéreteknek megütközést vagy botránkozást. (Róma 14,8-13)


Pál levele a rómaiakhoz 14,1-13

1 A hitben erőtlent pedig fogadjátok be, de ne azért, hogy nézeteit bírálgassátok. 1Kor 8; 10,14-33 2 Az egyik azt hiszi, hogy mindent ehet, az erőtlen pedig zöldségfélét eszik. Kol 2,16-21 3 Aki eszik, ne vesse meg azt, aki nem eszik, aki pedig nem eszik, ne ítélje meg azt, aki eszik, hiszen Isten befogadta őt. 4 Ki vagy te, hogy más szolgája felett ítélkezel? Tulajdon urának áll vagy bukik. De meg fog állni, mert van hatalma az Úrnak arra, hogy megtartsa. Jak 4,12 5 Van, aki az egyik napot különbnek tartja a másik napnál, a másik pedig egyformának tart minden napot: mindegyik legyen bizonyos a maga meggyőződésében. 6 Aki az egyik napot megkülönbözteti, az Úrért különbözteti meg. Aki eszik, az is az Úrért eszik, hiszen hálát ad Istennek. Aki pedig nem eszik, az Úrért nem eszik, és szintén hálát ad Istennek. 7 Mert közülünk senki sem él önmagának, és senki sem hal önmagának; 8 mert ha élünk, az Úrnak élünk, ha meghalunk, az Úrnak halunk meg. Tehát akár éljünk, akár haljunk, az Úréi vagyunk. 9 Mert Krisztus azért halt meg, és azért kelt életre, hogy mind a holtakon, mind az élőkön uralkodjék. 10 Akkor te miért ítéled el testvéredet? Vagy te is, miért veted meg testvéredet? Hiszen mindnyájan oda fogunk állni Isten ítélőszéke elé. 2Kor 5,10 11 Mert meg van írva: „Élek én, így szól az Úr, bizony előttem fog meghajolni minden térd, és minden nyelv megvallja majd, hogy én vagyok az Isten.” Ézs 45,23 12 Így tehát mindegyikünk önmagáról fog számot adni Istennek. 13 Ne ítélgessük hát többé egymást, hanem azt ítéljétek meg inkább, miként nem okoztok a testvéreteknek megütközést vagy botránkozást.


Ebben a szakaszban Pál hívőkhöz beszél és hívőkről, akik Jézust követik. Ez egy fontos kiinduló pont, hogy nem hitetlenekről beszél. És különbséget kell tennünk a megítélés és az elítélés között. Valamint az is fontos, hogy mit ne kritizálj és milyen céllal ne kritizálj. De menjünk sorban! Minden ember egyszer Isten elé kerül (Róma 14,10), és ott Isten fog ítélni. Mégpedig azt fogja megítélni, hogy elfogadta-e Jézust, mint Megváltóját. Ennek az ítélete nem a te feladatod. Azt, hogy valaki hisz-e Jézusban, meg van-e térve és üdvözölni fog-e, annak az ítélete nem hozzád tartozik. Ezt nevezem én elítélésnek. És szerintem itt Pál is erről beszél, hogy a hívő testvérnek a hitét, az üdvösségét ne ítélgessük, mert nem a mi feladatunk. Nem ítélhetsz el valakit azért, mert nem úgy éli meg a hitét, mint te. Vagy mert nem úgy gondolkodik bizonyos dolgokról, mint te. Vagy, Pál példáját nézve, nem azt eszi, mint te. Ha megtért, elfogadta Jézust, akkor Isten ítél. Hozzáteszem, akkor is Ő ítél, ha valaki nem fogadta el Jézust, és nem hisz Benne. A megítélés azt jelenti, hogy megítéled azt, hogy mi Isten szerint a bűn és mi nem az. Ennek a megítélése a feladatod. De fontos, hogy itt is elsősorban a saját életedben kell ezt megítélned. Nem másokat kell ebben meg- és elítélned, hanem magadban kell keresned először a bűn írmagját és kiirtani. Természetesen azért is vagyunk közösségben, hogy ha egy testvérünk bűnben van, és te tudsz neki segíteni, akkor jelezheted neki szeretetben, azzal a szándékkal, hogy segíts neki kijönni belőle és visszatalálni Isten útjára. Nem azért, hogy ítéletet mondj felette. Dávid rengeteg bűnt követett el. Ha valaki mondjuk csak a Betshabéval történt esetet látja Dávid életében, joggal ítélhetné őt el, nem? Ha emberi gondolkodással vagyunk, természetesen igen. De Pál pont ezért mondja, hogy ne tegyük, mert nem látjuk azt, amit Isten. Nem látjuk Dávid szívét. Isten viszont látja. És Ő azt mondta, hogy Dávid a szíve szerint való férfi. És itt jutunk el a kritizáláshoz. Ne kritizálj, hogy a testvéred hitét lerombold vagy elgáncsold őt. Ennek a kritizálásnak nincs értelme. Megfogalmazhatsz akkor kritikát egyáltalán? Azt gondolom, hogy igen, de meg kell vizsgálnod, hogy mi vele a célod, és ha a jobbító szándék a célod és szeretetben teszed, akkor megteheted. Sőt, én még azt is hozzá tenném, hogy csak akkor kritizálj, ha megoldást is javasolsz. Egy zenekari próbán a dobosunk az egyik dal eljátszása után azt mondta, hogy ez nagyon rossz volt. És amikor megkérdeztük, hogy de mi volt rossz? Hamis volt az ének? Nem volt jó a gitár? Nem tartottuk az ütemet? Erre ő azt válaszolta, hogy nem tudja, ő csak egy dobos. Na, ennek a kritikának így semmi értelme nem volt, nem tudtunk mit kezdeni vele, de a hitünk abban, hogy a dal jól fog szólni a koncerten, megcsappant. Tehát ne kritizáljuk, se ne ítéljük el többé egymást! Inkább határozzuk el, hogy nem teszünk semmi olyat, amivel a testvéreink hitét lerombolnánk, vagy őket elgáncsolnánk! Keleti Gábor



Hallgasd meg az Első Emelettől a Nézelődünk című dalt a háttérinfóknál!

Első Emelet: Nézelődünk
1. Akárhogy nézem, az a nagy helyzet,Az emberek mindig másra figyelnek,De magukban persze nem látják a hibát.2. Akad olyan, aki valamit elnéz,És akad olyan, ki a másikra felnéz,És akad olyan, aki benéz oda, ahová.Én téged nézlek, de nem figyelsz,Mert engem nézel, és rám ügyelsz.Mi őket nézzük, de mit sem ér,Hisz minket is néznek valamiért.3. Akad olyan, akit sokan lenéznek,Akad olyan, akin mindig átnéznek,És akadnak mások, akiket bolondnak néz a világ.4. Akad olyan, sajnos nem is kevés,Ki semmit sem lát, hiába néz,Mert sohasem érti meg a dolgok lényegét.