Jó a só, de ha a só ízét veszti, hogyan adjátok vissza az ízét? Legyen bennetek só, és éljetek békességben egymással! (Márk 9,50)
Jézus látja a közöttünk lévő szakadásokat, ellentétet, békétlenséget, és felhívja a figyelmet rá, hogy mindez szembe megy Isten országának természetével. Megdöbbentő keménységgel fogalmaz, éppen úgy, ahogy azt a helyzet komolysága megkívánja.
Aki pedig egyet is megbotránkoztat e kicsinyek közül, akik hisznek bennem, jobb annak, ha malomkövet kötnek a nyakába, és a tengerbe vetik. Ha megbotránkoztat téged a kezed, vágd le azt, mert jobb, ha csonkán mégy be az életre, mint ha két kezeddel együtt jutsz a gyehennára, az olthatatlan tűzre, ahol férgük nem pusztul el, és a tűz nem alszik el. És ha a lábad megbotránkoztat téged, vágd le azt, mert jobb, ha sántán mégy be az életre, mint ha két lábaddal együtt vettetsz a gyehennára, ahol férgük nem pusztul el, és a tűz nem alszik el. És ha a szemed botránkoztat meg téged, vájd ki azt, mert jobb, ha fél szemmel mégy be az Isten országába, mint ha két szemeddel együtt vettetsz a gyehennára, ahol férgük nem pusztul el, és a tűz nem alszik el. (Márk 9,42-48)
Márk evangéliuma 9,42-50
42 Aki pedig egyet is megbotránkoztat e kicsinyek közül, akik hisznek bennem, jobb annak, ha malomkövet kötnek a nyakába, és a tengerbe vetik. 43 Ha megbotránkoztat téged a kezed, vágd le azt, mert jobb, ha csonkán mégy be az életre, mint ha két kezeddel együtt jutsz a gyehennára, az olthatatlan tűzre, 44 ahol férgük nem pusztul el, és a tűz nem alszik el. 45 És ha a lábad megbotránkoztat téged, vágd le azt, mert jobb, ha sántán mégy be az életre, mint ha két lábaddal együtt vettetsz a gyehennára, 46 ahol férgük nem pusztul el, és a tűz nem alszik el. 47 És ha a szemed botránkoztat meg téged, vájd ki azt, mert jobb, ha fél szemmel mégy be az Isten országába, mint ha két szemeddel együtt vettetsz a gyehennára, 48 ahol férgük nem pusztul el, és a tűz nem alszik el. Ézs 66,24 49 Mert majd minden ember tűzzel sózatik meg. 50 Jó a só, de ha a só ízét veszti, hogyan adjátok vissza az ízét? Legyen bennetek só, és éljetek békességben egymással! Mt 5,13; Lk 14,34; Kol 4,6
Manapság feltűnően sok szó esik a bántalmazásról, ami nem csoda, hiszen egyre többen szenvednek tőle. És most ne arra gondolj, amikor akaratlanul megbántod a másikat, amit aztán bocsánatkéréssel rendezni tudsz. Sokkal inkább arra, amikor rendszeres, ismétlődő, ártó szándékkal bántasz, vagy téged bánt valaki.
Az Úr Jézus már abban a pillanatban nemet mond erre, amikor valakiben akár csak a bántás, a gúnyolódás, kirekesztés gondolata megfogalmazódik. Következetesen vissza kell riadnunk ettől. Annál is inkább, mert ha nem jól bánunk az embertárssal, azzal megtörjük az Úr Jézussal való közösséget, holott az a mennybe jutás egyetlen lehetséges útja. Jobb mielőbb megszabadulni mindentől, ami Tőle elválaszt.
A tűz, a vízhez hasonlóan a megtisztításra szolgált. A só elengedhetetlen része volt minden áldozatnak, a szövetség és a közösség kifejezésére használták. Hogy vajon van-e só benned, az abból derül ki, hogy tudsz-e békességben lenni másokkal. A bűn egymás ellen fordít, Isten pedig szeretetközösséget épít közöttünk.
Hogyan állsz a békességgel közösségeidben? Van valaki, akit ellenfelednek tartasz, bármi okból is? Csendesedj el és kérd Istentől, hogy tudj az Ő szemével tekinteni rá. Ha rajtad áll, hogy kibéküljetek, kérj erőt, és tedd meg az első lépést! Ha tehetetlennek érzed is magad, imádkozni akkor is tudsz embertársadért, a köztetek lévő viszonyért. Vond be kapcsolatotokba az Úr Jézust, és engedd, hogy segítségedre legyen.
Blatniczkyné Hammersberg Ganzstuch Júlia
Hallgasd meg Michael W. Smith Lord Have Mercy című énekét a háttérinfóknál!
Márk evangéliuma
Ha egy eseményről, amelyen nem vettél részt pontosan akarod tudni, hogy milyen volt, és mi is történt ott valójában, akkor hol keresed az igazságot? Átnézed a hírportálokat, hogy mit írnak, vagy a hozzászólásokból próbálod kitalálni, hogy mi történt? Esetleg az ismerőseid között keresel olyat, aki többet tud a dologról? Azt hiszem, ez visz legközelebb a valósághoz. Jézus életéről is úgy tudhatjuk meg a legtöbbet, ha olyan embertől hallunk róla, aki ott volt. Ezért érdemes elolvasni az evangéliumokat. Márkról ugyan nem tudjuk, hogy ott volt-e az eseményeknél, de az biztos, hogy mestere, Péter mindenütt jelen volt, amikor Jézus tanított és csodákat tett, és ott volt akkor is, amikor megfeszítették Krisztust, sőt a feltámadása után is találkozott vele.
Márk Pétertől sokszor hallhatta Jézus történetét és fordította szavait, hisz tolmácsként és munkatársként is mellette volt. Valószínűleg Péter élete vége felé az ő beleegyezésével, esetleg diktálására írta le Márk Jézus életének, halálának és feltámadásának történetét 64-65 tájékán.
Máté ugyan megelőzi az Újszövetségben, de mégis Márk a legelső leírt evangélium a négy közül. És ez a legrövidebb is. Éppen ezért bátran ajánlhatod azoknak a barátaidnak is elolvasásra, akik még nem ismerik a Bibliát és nem tudják, hol kezdjenek hozzá. Mert ebben a könyvben nem találnak nehezen érthető részeket, nemzetségtáblázatokat, azonban megtalálnak mindent, amit Isten Szolgájáról, Jézus Krisztusról tudniuk kell.