A Zsoltárok könyve 145
2024. augusztus 11.
A teremtett világ dicséri az Urat


Magasztallak téged, Istenem, királyom, áldom nevedet mindörökké. Mindennap áldalak téged, dicsérem nevedet mindörökké. (Zsoltárok 145,1-2)
Slide1

Isten tiszteletéről szól minden napunk?


Mindennap áldalak téged, dicsérem nevedet mindörökké. Nagy az ÚR, méltó, hogy dicsérjék, nagysága felfoghatatlan. Nemzedékről nemzedékre dicsérik műveidet, hirdetik hatalmas tetteidet. Fenségeden, ragyogó dicsőségeden és csodálatos dolgaidon én is elmélkedem. (Zsoltárok 145,2-5)


A Zsoltárok könyve 145

1 Dávid dicsérete. Magasztallak téged, Istenem, királyom, áldom nevedet mindörökké. 2 Mindennap áldalak téged, dicsérem nevedet mindörökké. 3 Nagy az Úr, méltó, hogy dicsérjék, nagysága felfoghatatlan. 4 Nemzedékről nemzedékre dicsérik műveidet, hirdetik hatalmas tetteidet. 5 Fenségeden, ragyogó dicsőségeden és csodálatos dolgaidon én is elmélkedem. 6 Elmondják, hogy milyen félelmetes a hatalmad, én is felsorolom nagy tetteidet. 7 Áradoznak, emlékezve nagy jóságodra, és örvendeznek igazságodnak. 8 Kegyelmes és irgalmas az Úr, türelme hosszú, szeretete nagy. Zsolt 86,15 9 Jó az Úr mindenkihez, irgalmas minden teremtményéhez. 10 Magasztal, Uram, minden teremtményed, és híveid áldanak téged. 11 Elmondják, hogy országod milyen dicsőséges, és beszélnek hatalmadról, Mt 6,13 12 megismertetve az emberekkel az Úr hatalmas tetteit, országa ragyogó dicsőségét. 13 Országod örökkévaló ország, uralkodásod nemzedékről nemzedékre tart. 14 Támogat az Úr minden elesettet, és fölegyenesít minden görnyedezőt. 15 Mindenki várakozva néz rád, és te idejében adsz nekik eledelt. Zsolt 104,27-28 16 Kinyitod kezedet, és kielégítesz minden élőlényt kegyelmesen. 17 Az Úrnak minden útja igaz, és minden tette jóságos. 5Móz 32,4; Jel 15,3 18 Közel van az Úr mindenkihez, aki hívja, mindenkihez, aki igazán hívja. 19 Teljesíti az istenfélők kívánságát, meghallja kiáltásukat, és megsegíti őket. Péld 10,24 20 Megtartja az Úr mindazokat, akik őt szeretik, de a bűnösöket mind elpusztítja. 21 Az Úr dicséretét hirdeti ajkam, áldja örökké minden ember az ő szent nevét!


Az Istennek tetsző istentisztelet nemcsak a templomi heti egy órából áll, benne a prédikációval és a hozzá kapcsolódó énekekkel és imádságokkal. A valódi istentisztelet nem korlátozódik csak a vasárnap délelőttre. Ahogyan Pál apostol is fogalmaz a Római levélben: az az Istennek kedves, hogy az egész életünk okos istentisztelet. Mit is jelent ez? Ahogyan a 145. Zsoltárban is olvashatjuk, a naponkénti dicsőítés, rácsodálkozás Isten teremtő munkájára, kitartó szeretetére és irgalmára. Fontos tudatosítanunk azt is, hogy Isten tisztelete nem velünk kezdődik és ér véget. Az Istenhez való hűséges kapcsolatunk köt össze bennünket az őseinkkel és az utódainkkal. Győrffy Eszter



Hallgasd meg Händel: Messiás zeneművének egy részletét, közben az Isten fia (2014) című film első jeleneteit láthatod!

A Zsoltárok könyve
Előfordult már veled, hogy beszélgettél valakivel és nagyon nehezen tudtad megfogalmazni az érzéseidet, gondolataidat, és hirtelen a másik néhány mondatban, vagy csak egy-két szóban, de pontosan azt mondta el, amit te akartál? Ha volt már ilyen, tudod, hogy ez milyen nagy segítség abban, hogy tovább tudj lépni, más oldalról lásd a helyzetedet vagy észrevedd, hogy mi a feladatod.
A Zsoltárok könyvének olvasása közben pontosan ezt élheted át! Kavarognak benned a gondolatok és érzelmek, erre a zsoltáros azt mondja: ismerem a helyzetedet, én is ezt éreztem, amikor leírtam ezt a verset, és kiöntöttem a szívemet Isten előtt, Ő fölemelt akkor, megvigasztalt, erőt adott és most hálásan dicsőítem Őt.
Nem igazán találsz olyan élethelyzetet, amelyet a zsoltárok között ne írt volna le valaki. Dávid király közel a felét írta a százötven zsoltárnak. De mások is írtak ebben az öt, különböző hosszúságú könyvben olyan költeményeket, dicsérő énekeket (ez a zsoltár jelentése), amelyek egyénileg vagy közösségben is, más-más dallamra vagy különböző hangszerkísérettel énekelhetők.
Ne lepődj meg, ha ugyanazzal az igehellyel jelölve időnként más verset találsz a különböző fordításokban. Meglesz az is, amit keresel, csak lehet, hogy egy fejezettel előbb vagy később. Ugyanis több fordítás a Septuagintát veszi alapul, amely másképpen osztja föl a zsoltárokat.
Nagyon érdekes, hogy ebben a könyvben van a Biblia legrövidebb és a leghosszabb fejezete is. Megtalálod melyek ezek?