Az Apostolok Cselekedetei 22,1-21
2024. augusztus 31.
Egy nagyszerű védőbeszéd


Ki vagy, Uram? És ő így szólt hozzám: Én vagyok a názáreti Jézus, akit te üldözöl. (ApCsel 22,8)
Slide1

Miért nevezhetjük nagyszerűnek Pál védőbeszédét, amit az ellenséges hangulatú tömeg előtt mond el? Érdemes többször elolvasnod ezt a 21 igeverset, ami részletesen leírja a gondolatmenetet. Szerinted mik azok az elemek, amik ebben a felszólalásban mintaként tekinthetők akár egy mai hétköznapi beszélgetéshez is, amit hívő fiatalként egy kortársaddal folytathatsz az Istennel kapcsolatos átéléseidről?


Ő pedig ezt mondta nekem: Atyáink Istene választott ki téged, hogy megismerd az ő akaratát, meglásd az Igazat, és hangot hallj az ő ajkáról. Mert az ő tanúja leszel minden ember előtt arról, amiket láttál és hallottál. Most tehát miért késlekedsz? Kelj fel, keresztelkedj meg, mosd le bűneidet, segítségül híva az Úr nevét. (ApCsel 22,14-16)


Az Apostolok Cselekedetei 22,1-21

1 Férfiak, testvérek és atyák, hallgassátok meg védekezésemet, amelyet most hozzátok intézek! 2 Mikor hallották, hogy héber nyelven szól hozzájuk, még jobban elcsendesedtek. Aztán így folytatta: 3 Én zsidó ember vagyok, a kilikiai Tarzuszban születtem, de ebben a városban növekedtem fel, Gamáliél lábainál kaptam nevelést az ősi törvény szigora szerint, Isten buzgó híve voltam, ahogyan ma ti mindnyájan. 4 E tanítás követőit halálra üldöztem, megkötöztem, és börtönbe juttattam férfiakat és nőket is. 5 Tanúm erre a főpap és a vének egész tanácsa, akiktől leveleket is kaptam a testvérekhez, és elmentem Damaszkuszba, hogy az ott lévőket is megkötözve hozzam Jeruzsálembe, hogy megkapják büntetésüket. 6 Történt pedig, hogy amikor úton voltam, és Damaszkuszhoz közeledtem, déltájban hirtelen vakító fényesség sugárzott le rám az égből. 7 A földre estem, és hangot hallottam, amely így szólt: Saul, Saul, miért üldözöl engem? 8 Én pedig megkérdeztem: Ki vagy, Uram? És ő így szólt hozzám: Én vagyok a názáreti Jézus, akit te üldözöl. 9 Akik velem voltak, a fényt ugyan látták, de a velem beszélő hangját nem hallották. 10 Ezt kérdeztem akkor: Mit tegyek, Uram? Az Úr pedig azt felelte nekem: Kelj fel, menj Damaszkuszba, és ott megmondják neked mindazt, amit Isten elrendelt, hogy megtedd. 11 Mivel pedig annak a fényességnek a ragyogása miatt nem láttam, a velem lévők kézen fogva vezettek, úgy mentem be Damaszkuszba. 12 Egy bizonyos Anániás pedig, aki törvény szerint élő kegyes férfi, aki mellett bizonyságot tesznek az ott lakó zsidók mind, 13 eljött hozzám, elém állt, és így szólt: Testvérem, Saul, láss! És én abban a pillanatban ismét láttam, és rátekintettem. 14 Ő pedig ezt mondta nekem: Atyáink Istene választott ki téged, hogy megismerd az ő akaratát, meglásd az Igazat, és hangot hallj az ő ajkáról. 15 Mert az ő tanúja leszel minden ember előtt arról, amiket láttál és hallottál. 16 Most tehát miért késlekedsz? Kelj fel, keresztelkedj meg, mosd le bűneidet, segítségül híva az Úr nevét. 17 Történt azután, hogy visszatértem Jeruzsálembe, és a templomban imádkoztam: révületbe estem, 18 és láttam őt, aki ezt mondta nekem: Siess, és menj ki hamar Jeruzsálemből, mert nem fogadják el a rólam való bizonyságtételedet. 19 Én így szóltam: Uram, ők tudják, hogy én voltam az, aki börtönbe vetettem és zsinagógáról zsinagógára járva megverettem a benned hívőket. 20 Amikor pedig kiontották Istvánnak, a te vértanúdnak a vérét, magam is ott álltam, helyeseltem az ő megölését, és őriztem azoknak a ruháját, akik megölték. 21 De ő azt mondta nekem: Eredj el, mert én messze küldelek téged, a népek közé.


Könnyen belátható, hogy ez az ember nem vádlotti pozícióból beszél csupán. Inkább személyes beszámoló ez, tanúként tájékoztatja a hallgatóságot mindarról, amit saját maga megtapasztalt korának legnagyobb figyelmet kiváltó személye, azaz Jézus Krisztus kapcsán. Nem várható el, hogy minden ma élő személy hasonlóan drámai személyes találkozásról tudjon mesélni akkor, amikor Jézust, a hozzá fűződő kapcsolatot hozza szóba egy társaságban. Mégis milyen mintát ragadhatunk ki ebből a beszédből, ami igazodási pontként szolgálhat nekünk ahhoz, ahogyan barátainkkal beszélgetve próbáljuk megjeleníteni a keresztény álláspontot. Az apostol olyan nyelvet használ, amit értenek a hallgatói. Nem fél, pedig akár oka lehetne rá, inkább nagyon is bátor. Nem elméleti értekezést tart, hanem személyes tapasztalatokról beszél, amivel nehéz vitatkozni. Őszinte, nem takargatja múltjának kényes részleteit sem. Nem akar jobb képet festeni magáról, mint amilyen valójában. Mondandója középpontja mégsem saját maga, hanem az élő Jézus Krisztus. Bár védőbeszédet mond, tulajdonképpen tanúként viselkedik. A történtek összefoglalásával egyértelművé teszi küldetését és azt is, hogy ki adta számára a megbízást, kinek a szolgálatában áll. Ezzel ismét túlmutat magán. Gondold végig ezt a kommunikációs példát! Szerinted a felsorolt mintaelemek között vannak olyanok, amik valamiképpen alkalmazhatók személyes beszélgetéseidben? Kántor Tamás



Hallgasd meg ezt a gyönyörű keresztyén himnuszt a háttérinfóknál!

(Jadon Lavik - I Have Decided to Follow Jesus)
Az Apostolok Cselekedetei
Tudod, hogy mit jelent a pálfordulás? Hallottad már, hogy a keresztyén név először csak gúnynév volt? Tudod, hogy kezdett elterjedni az evangélium? Milyen jó, hogy erre már mások is kíváncsiak voltak! Éppen ezért Lukács evangélista egy előkelő úrnak, Teofilusnak írta le két könyvben mindazt, amit átélt, és aminek utánajárt. Az első könyv Jézus életéről és tetteiről szólt. A második pedig azokról a cselekedetekről, amelyeket Isten Lelke által vitt véghez népe életében Jézus mennybemenetele után. A könyv címe: Az Apostolok cselekedetei. De valójában az evangélium terjedéséről olvashatunk benne. A legtöbbet Pál apostol missziói útjairól tudhatunk meg, hiszen Lukács maga is sok helyen személyesen jelen volt, tehát elsőkézből tudósít bennünket az eseményekről.
Nem volt könnyű dolguk az apostoloknak, szolgatársaiknak, de még a követőiknek sem. Ez a könyv egy izgalmas kalandregénynek is beillene, de ugyanakkor pontos útleírás és történelemkönyv is egyben, ami mind Istenre mutat. Ha szereted a földrajzot, vedd elő a térképet és nyomon követheted a keresztyénség terjedésének kezdeteit. Ha a kalandok érdekelnek jobban, akkor is érdemes elolvasni, mert ebben a könyvben szinte láthatod magad előtt, amint hajótörést szenvednek néhányan, vagy hatalmas katonai sereg szinte lopva menekíti a rabot. Ahogy olvasod az Apostolok cselekedeteit, rá fogsz jönni, hogy ez nem csak történelem, hanem személy szerint neked szóló üzenet. Bár nem fenyeget a veszély, hogy börtönbe zárnak Jézus nevének hirdetéséért, mégis olyan sokszor hallgatunk róla. Te hirdeted Isten szeretetét és Jézus megváltását minden időben?