A Példabeszédek könyve 14,20-35
2024. október 23.
Gazdag vagy?


Aki elnyomja a nincstelent, gyalázza Alkotóját, aki pedig könyörül a szegényen, az dicsőíti. (Példabeszédek 14,31)
Slide1

Azok tudnak adni, akik kaptak. Mikor kegyelmesen adunk, Istenről beszélünk, csak nem szavakkal. Néha nem is kell ennél többet mondani.


Aki elnyomja a nincstelent, gyalázza Alkotóját, aki pedig könyörül a szegényen, az dicsőíti. A maga gonoszsága miatt bukik el a bűnös, de vigaszt kap az igaz, ha halálán van is. (Példabeszédek 14,12-13)


A Példabeszédek könyve 14,20-35

20 A szegényt még barátja is gyűlöli, de a gazdagot sokan szeretik. Péld 19,4.7 21 Aki megveti felebarátját, vétkezik, de aki az alázatosokon könyörül, boldog lesz. Zsolt 41,2; Mt 5,7; 25,34-40 22 Tévelyegnek, akik rosszat akarnak, a szeretet és a hűség pedig jót akar. 23 Minden munkának megvan a maga haszna, de akinek csak a szája jár, az ínségbe jut. 24 A bölcseknek koronája a gazdagság, de az ostobák bolondsága csak bolondság. 25 Életeket ment meg az igaz tanú, de aki hazugságot beszél, az csaló. 26 Aki az Urat féli, annak erős oltalma van, fiainak is menedéke lesz az. Péld 18,10 27 Az Úrnak félelme az élet forrása a halál csapdáinak kikerülésére. Péld 9,10-11; 10,27 28 Nagy nép ad a királynak méltóságot, de ha elfogy a nemzet, elvész az uralkodó is. 29 A türelmes ember telve értelemmel, a türelmetlen pedig bolondnak bizonyul. Péld 14,17; Jak 1,19 30 A szelíd szív élteti a testet, az indulat viszont rothasztja a csontokat. 31 Aki elnyomja a nincstelent, gyalázza Alkotóját, aki pedig könyörül a szegényen, az dicsőíti. Péld 17,5; Mt 10,42; Jak 1,27 32 A maga gonoszsága miatt bukik el a bűnös, de vigaszt kap az igaz, ha halálán van is. Zsolt 34,20 33 Az értelmes ember szívében bölcsesség lakik, de az is kitudódik, hogy mi van az ostobákéban. 34 Az igazságosság felmagasztalja a népet, a bűn pedig gyalázatukra van a nemzeteknek. 35 Jóindulattal van a király az értelmes szolga iránt, de haragja sújtja a haszontalant. 1Móz 41,37-40


A világ gazdagokból és szegényekből áll. Mindkét csoportot könnyedén bírálják az emberek. A gazdagokat csalással gyanúsítják, míg a szegényeket lustasággal vádolják. Mikor a lányom megkérdezte, hogy gazdagok vagyunk vagy szegények, először a nálunk sokkal gazdagabbak jutottak eszembe. Aztán eszembe jutott az a sok ember, akik biztosan nem élnek úgy, mint mi. Gazdagok vagyunk mondtam. Nemcsak azért, mert annyi mindenünk van, hanem azért is, mert Isten velünk van, és az Ő kegyelme mindennél többet ér. Könyörülni az tud, aki megtapasztalta Isten kegyelmét. Azt a kegyelmet, melyet nem érdemel meg, de mégis az övé lehet. Kétszeresen gazdag vagyok tehát, vagy többszörösen az. Akkor miért nehéz könyörülni a szegényen? Aranyam és ezüstöm nincsen, mondta Péter. A kegyelem többet ér, mint a bitcoin vagy bármely más valuta. A pénzt oda is lehet dobni a szegényeknek. Pedig neki nem csak a pénzre van nagy szüksége, hanem arra, hogy bemutasd azt a csodálatos kegyelmet, melyet te is érdemtelenül kaptál. Istenre ismernek majd fel benned és Őt fogják dicsőíteni. Gazdag vagy kegyelemben? Sokszor kegyelmezett meg neked Isten? Tudsz adni egy ezrest? Krivács Zoltán



Hallgasd meg Pintér Béla Soha ne nézd a bőre színét című számát a háttérinfóknál!

A Példabeszédek könyve
Gyerekkoromban nagyon sok közmondást és szólást hallottam. Valahogy a hétköznapi beszéd része volt, hogy közmondásokkal fejeztük ki egy-egy történet vagy esemény tanulságát. Ma már sokkal kevesebbet mondogatjuk ezeket a tömören megfogalmazott igazságokat, pedig sok mindent egyszerűbben el lehet így mondani. Például, amikor azt mondjuk, hogy „aki másnak vermet ás, maga esik bele”, nem kell elmagyarázni, hogy az illető balga módon másoknak akart ártani és végül neki lett rosszabb. De, amikor ezt a közmondást használjuk, talán nem is gondolunk arra, hogy tulajdonképpen egy bibliai verset idézünk (Péld 26,27), mégpedig abból a könyvből, amit Salamonnak tulajdonítanak.
Salamon, amikor lehetőséget kapott Istentől, hogy bármit kérhet, a bölcsességet kérte. Isten ezt meg is adta neki, és ráadásul kapott gazdagságot is. Bölcsessége messze földön híressé tette. „Háromezer példabeszédet mondott és ezeröt éneket szerzett.” (IKir 5,12) Ebből lett a Példabeszédek könyve.
Érdemes lassan olvasni és közben megkeresni, hogy valójában mit is jelent egy-egy mondat, mert nem csupán annyit, amit első olvasásra láthatsz benne. Ha elég figyelmesen olvasod, több ma használt közmondásra is ráakadhatsz. Kívánom, hogy kapj ehhez bölcsességet Istentől!