Pál második levele a korinthusiakhoz 10,1-11
2024. október 12.
Hogyan intézed?


Krisztus szelídségével és gyöngédségével kérlek titeket én, Pál… (2Korinthus 10,1)
Slide1

Hogyan kérsz, ha kell valami? Követelsz? Kérsz?


Krisztus szelídségével és gyöngédségével kérlek titeket én, Pál, aki – némelyek szerint – szemtől szemben ugyan alázatos vagyok közöttetek, de távollétemben erélyes vagyok hozzátok; kérlek, ne kényszerítsetek arra, hogy ottlétemkor erélyes legyek, mert úgy gondolom, bátran felléphetnék azokkal szemben, akik úgy vélekednek, hogy mi test szerint élünk. (2Korinthus 10,1-2)


Pál második levele a korinthusiakhoz 10,1-11

1 Krisztus szelídségével és gyöngédségével kérlek titeket én, Pál, aki – némelyek szerint – szemtől szemben ugyan alázatos vagyok közöttetek, de távollétemben erélyes vagyok hozzátok; 2 kérlek, ne kényszerítsetek arra, hogy ottlétemkor erélyes legyek, mert úgy gondolom, bátran felléphetnék azokkal szemben, akik úgy vélekednek, hogy mi test szerint élünk. 3 Mert testben élünk, de nem test szerint hadakozunk; 4 hadakozásunk fegyverei ugyanis nem testiek, hanem erősek az Isten kezében erődítmények lerombolására. 5 Ezekkel rombolunk le minden okoskodást és minden magaslatot, amelyet az Isten ismeretével szemben emeltek, és foglyul ejtünk minden gondolatot a Krisztus iránti engedelmességre, 6 és készek vagyunk megbüntetni minden engedetlenséget, ha ti teljesen engedelmesek lesztek. 7 Arra nézzetek, ami a szemetek előtt van! Ha valaki meg van győződve arról, hogy Krisztusé, azt is gondolja meg önmagában, hogy amint ő Krisztusé, ugyanúgy mi is. 8 Mert ha kissé túlozva dicsekszem is a hatalmunkkal, amelyet az Úr építésetekre, és nem rombolásotokra adott, nem szégyenülök meg, 9 nem akarva azt a látszatot kelteni, mintha levelemmel csak fenyegetnélek titeket. 10 Mert levelei, mondják, súlyosak és kemények ugyan, de testi megjelenése erőtlen, és beszéde szánalmas. 11 Azt pedig gondolja meg az ilyen ember, hogy amilyenek vagyunk a távollétünkben írt levelünk szavaiban, olyanok leszünk ottlétünkkor tetteinkben is.


Pál apostol másfél évig élt Korinthusban, az ottani keresztyénekkel való kapcsolata az egyik legerősebb volt az összes közül. Mutatja ezt Pál és a gyülekezet közötti élénk levelezés is. Ebből kiderül, hogy miközben erős szeretetkapcsolat is fűzte őket össze, komoly ellentétek és feszültségek is jellemezték a viszonyukat. Emiatt kellett velük szemben Pál apostolnak olykor határozottnak és erélyesnek is lennie. Bármilyen feszült volt is köztük a helyzet, Pált a krisztusi minta vezette a kommunikációjában. Mit jelent ez? Jézustól tanult következetes, határozott, de szelíd hangvételt. Pál következetes abban, hogy amit képvisel, az az Atya akarata, ezért Isten apostolaként nem tehet ebből engedményeket. Mindezt olyan szelíden tette, ahogyan Jézus is élt. Mit is jelent a szelídség fogalma? A köznyelvben olyan emberi magatartást, amelyben nincs vadság, durvaság. A Bibliában még ennél is többet, az Istennel szembeni alázatos, engedelmes viselkedést. A Szentírásban szelíd az, aki Istennel szemben szolgának érzi magát és ellentmondás nélkül teljesíti az Atya akaratát. Ilyen volt a Zakariás könyvében bemutatott üdvösséget hozó békefejedelem, azaz Jézus, aki magáról mondta, hogy szelíd. Pál ez alapján írta, hogy bár Istentől lenne felhatalmazása durvábban fellépni velük szemben, de inkább „csak” szépen kéri őket, szeretettel inti a helyes viselkedésre. Mindenkinek jobb lesz, ha nem él a hatalmával. Imádkozz, Isten vezetéséért és bölcsességéért, hogy a konfliktus helyzetekben, ha kell szelíden, ha kell, erélyesen képviseld azt, amit Isten rád bízott! Győrffy Eszter



Hallgasd meg Pintér Béla Isten Arca című számát a háttérinfóknál!

Pál második levele a korinthusiakhoz
Mikor szoktál levelet írni? Ha valami bánatod van, vagy fölháborodtál valamin? Esetleg, ha különleges helyen jártál, vagy csodálatos élményed volt? Kinek írsz ezekről? Előfordult már, hogy levél útján kellett rendbe tenned dolgokat, kibékítened embereket, esetleg elmondani nekik, hogy mit csináltak rosszul? Pál apostol sokszor került ilyen helyzetbe, amikor egy-egy frissen alakult gyülekezetet elhagyva, az ottaniak nem követték a tanítást, és távolból kellett segíteni nekik.
A korinthusi gyülekezetben, mint annyi más gyülekezetben, voltak gondok, amelyeket nem tudtak egyszerűen megoldani. Pál apostol felelősséget érzett értük, ezért próbálta levelekkel és látogatással is segíteni őket. Az első levelet Timóteus vitte el Korinthusba, de nem jó hírekkel tért vissza Pálhoz, erre ő szomorúan, könnyek között igyekezett rendet teremteni a távolból, sőt egyes bibliatudósok szerint egy villámlátogatást is tett a gyülekezetben. Azt nem tehette, hogy a korinthusiak mellett marad és vezeti a gyülekezetet, mert Isten más helyekre is küldte, hogy hirdesse az evangéliumot. A második levél elveszett ugyan, de az biztos, hogy hatással volt a gyülekezetre, hiszen Titusz már jó hírekkel tért vissza Pálhoz, amely arra ösztökélte őt, hogy az örömét is levélben fejezze ki.
A Bibliában található második korinthusi levél elején erről az örömről ír a megvigasztalódott apostol. Majd a szolgálat hatalmáról, dicsőségéről, szenvedésről, önzetlenségről, becsületességről, megengesztelődésről, és dicséri a gyülekezetet, hogy a jeruzsálemi gyülekezetnek rendezett gyűjtésben szépen helytálltak. Végül megcáfolja az ellene felhozott vádakat.
A korinthusi gyülekezet mindennapi gondjait, a gondok megoldását és saját életedet is megismerheted ebből a tizenhárom fejezetből.