Pál levele a rómaiakhoz 11,13-24
2026. június 2.
Istennél sose lehet tudni…


Ne dicsekedj az ágakkal szemben. (Róma 11,18a)
Slide1

Kevés dolog tud többet ártani Isten országa ügyének, mint a hívők gőgje. A mai igerész mindenki kezéből „kiveszi” a dicsekvést és óvatosságra int…


Ha azonban az ágak közül egyesek kitörettek, te pedig vad olajfa létedre beoltattál közéjük, és az olajfa gyökerének éltető nedvéből részesültél, ne dicsekedj az ágakkal szemben. Ha mégis dicsekszel: nem te hordozod a gyökeret, hanem a gyökér téged. Azt mondod erre: „Azért törettek ki ágak, hogy én beoltassam.” Úgy van: azok hitetlenség miatt törettek ki, te pedig a hit által állsz. Ne légy elbizakodott, hanem félj! (Róma 11,17-20)


Pál levele a rómaiakhoz 11,13-24

13 Ezt pedig nektek mondom, a népeknek: amennyiben tehát én a népek apostola vagyok, az válik szolgálatom dicsőségére, 14 ha valamiképpen féltékennyé tehetem véreimet, és így megmenthetek közülük némelyeket. 15 Hiszen ha elvettetésük a világ megbékélését szolgálta, mi mást jelentene befogadtatásuk, mint életet a halálból? 16 Ha pedig a zsenge szent, a tészta is az, és ha a gyökér szent, az ágak is azok. 4Móz 15,17-21 17 Ha azonban az ágak közül egyesek kitörettek, te pedig vad olajfa létedre beoltattál közéjük, és az olajfa gyökerének éltető nedvéből részesültél, 18 ne dicsekedj az ágakkal szemben. Ha mégis dicsekszel: nem te hordozod a gyökeret, hanem a gyökér téged. 19 Azt mondod erre: „Azért törettek ki ágak, hogy én beoltassam.” 20 Úgy van: azok hitetlenség miatt törettek ki, te pedig a hit által állsz. Ne légy elbizakodott, hanem félj! 21 Mert ha Isten a természet szerinti ágakat nem kímélte, téged sem fog kímélni. 22 Lásd meg tehát Isten jóságát és szigorúságát: az elbukottakkal szigorú, veled pedig jóságos, ha megmaradsz jóságában, mert különben te is kivágatsz. 23 De az elbukottak is, ha nem maradnak meg a hitetlenségben, beoltatnak majd, mert Istennek van hatalma arra, hogy ismét beoltsa őket. 24 Hiszen ha te a természeted szerinti vadolajfáról levágattál, és természeted ellenére beoltattál a szelíd olajfába, akkor mennyivel inkább be fognak oltatni a saját olajfájukba azok, akik természetük szerint odatartoznak!


A szelíd és a vad olajfa képe fontos üzenetet hordoz magában: a szelíd olajfa Isten választott népe, a zsidó nép szimbóluma, a vad olajfa a pogány népeké. A kép a kegyelem működési elvéről árul el egy fontos titkot: Isten kegyelme emberileg nézve nem logikus! A pogányok befogadása az Istennel való közösségbe nem magától értetődő, hisz a valóságban a jó törzsbe sose oltanak be vadhajtást, hanem pont fordítva, de a pogányok mégis részesülnek azokból az ígéretekből, amelyek elsőképpen a zsidó népnek szóltak. Mindez a „fordított kép” csodálatosan szép utalás a kegyelem „igazságtalan” mivoltára. Gondolj bele, Péternek is mit kellett birkóznia magában, mire „rászánta magát”, hogy Isten szavára, elmenjen Kornéliuszhoz Cézáreába, és megkereszteljen egy pogányt. Bizony nem volt könnyű elsőre elfogadnia, hogy Isten tágra nyitotta a kegyelem kapuját, és az immár nem csak a választott nép tagjait hívja Krisztusban, hanem minden népet. (v.ö. ApCsel 10). Néhány évtized telik el csak, és itt Pálnak – a pogányok apostolának – már a pogány keresztényeket kell figyelmeztetnie a zsidókkal szembeni gőgre - „ne dicsekedj velük szemben…” - és emlékeztetni őket arra a gyökérzetre, amelyen ők teremhetnek. Ragadjuk meg ennek a mai, nem könnyű szakasznak az üzenetét gyakorlatias, egyszerű módon! Erre nézve csak egy kérdést engedj meg: te még nem voltál úgy, hogy a hívő felsőbbrendűség, a hívő gőg elragadott? Valakit leírtál, negatívan minősítettél: hát ez…, bezzeg én! Ez az igerész pont azt bizonyítja – csak ha pusztán az egykor farizeus Saulból lett misszionárius Pált nézzük - hogy Isten országában sose lehet tudni… Jobb, ha alázatosak vagyunk. (v.ö. Lk 14,11) A hívő gőg nagyon sokat tud rombolni Isten országában. Inkább Te is állj hozzá a másikhoz úgy, ahogy azt Pál tette honfitársaival: mindent beleadott értük, még magát is feláldozta volna, csak hogy rátaláljanak Jézusra. Így tegyél meg ma te is mindent valakiért, akit Isten eléd hoz! Ámen! Hajdú Bálint Kadosa



Nézd a Jóság mérő című kisfilmet! Kiváló szemléltetése annak, hogy Isten kegyelme minden dicsekvést kivesz a kezünkből!

Pál levele a rómaiakhoz
Pál apostolnak Isten azt ígérte, hogy el fog jutni Rómába. Amikor azonban ezt a levelet írta, még csak arról számolhatott be, hogy „akadályoztatva van a menetelben”, bár nagyon szeretne találkozni ezzel a különleges gyülekezettel. Miért különleges? Azért, mert valószínűleg nem egy ember alapította kicsi csapat, hanem azok a pünkösd után hazatérő ünnepi zarándokok gyülekeztek össze és formálódtak közösséggé, akik Jeruzsálemben átélték a csodát. Így nagyobb részben pogány megtérőkből alakult ez a gyülekezet, akik vágytak arra, hogy minél jobban megismerjék Krisztust. Pál, aki az egész életével az evangéliumot hirdette, le is írt mindent, amit tudni kell a hitről. A művelt pogány világ központjában szükség is volt a pontos, hiteles tanításra, hogy a megtért hívőknek biztos alapjuk legyen.
Ma is nagyon fontos, hogy az ebben a levélben felsorolt igazságokat ismerjük, megértsük és ezekhez tartva magunkat szolgáljunk az Úrnak. Bár nem könnyű olvasmány, de érdemes elgondolkodva tanulmányozni. Luther szerint minél többet foglalkozunk ezzel a levéllel, annál drágább és ízesebb lesz. Kálvin pedig azt mondja róla: „Aki ezt a levelet megérti, az előtt úgyszólván feltárul az ajtó, hogy az Írás legrejtettebb kincseiig behatoljon.”