Pál második levele a korinthusiakhoz 10,12-18
2024 október 14.
Kihez méred magad?


Mert nem mernénk magunkat azokhoz számítani vagy hasonlítani, akik önmagukat ajánlják, mivel ők önmagukhoz mérik és hasonlítják önmagukat, és így esztelennek bizonyulnak. (2Korinthus 10,12-18)
Slide1

A törpékhez képest óriás vagyok, az óriásokhoz képest törpe. Ki is vagyok?


Nem mérték nélkül, mások fáradozásával dicsekszünk, de reméljük, hogy hitetek megnövekedésével naggyá leszünk közöttetek a mi munkaterületünkön. Ennél fogva a rajtatok túl eső területeken is hirdetjük az evangéliumot, de nem dicsekszünk olyan munkával, amelyet másutt már elvégeztek. Aki pedig dicsekszik, az Úrral dicsekedjék, mert nem az a megbízható ember, aki önmagát ajánlja, hanem az, akit az Úr ajánl. (2Korinthus 10,15-18)


Pál második levele a korinthusiakhoz 10,12-18

12 Mert nem mernénk magunkat azokhoz számítani vagy hasonlítani, akik önmagukat ajánlják, mivel ők önmagukhoz mérik és hasonlítják önmagukat, és így esztelennek bizonyulnak. 13 Mi azonban nem mérték nélkül, hanem annak a határnak a mértéke szerint dicsekszünk, amelyet Isten szabott ki nekünk mértékül, hogy eljussunk hozzátok is. 14 Mert mi nem mentünk túl a nekünk kiszabott határon, mint akik nem jutnak el hozzátok; hiszen hozzátok is eljutottunk Krisztus evangéliumával. 15 Nem mérték nélkül, mások fáradozásával dicsekszünk, de reméljük, hogy hitetek megnövekedésével naggyá leszünk közöttetek a mi munkaterületünkön. 16 Ennélfogva a rajtatok túl eső területeken is hirdetjük az evangéliumot, de nem dicsekszünk olyan munkával, amelyet másutt már elvégeztek. 17 Aki pedig dicsekszik, az Úrral dicsekedjék, Jer 9,22-23; 1Kor 1,31 18 mert nem az a megbízható ember, aki önmagát ajánlja, hanem az, akit az Úr ajánl.


Egész életünk meghatározóan a mérésekről szól. Amikor megszületünk, még abban az órában megmérik a súlyunkat, a hosszunkat. Az anyukák a játszótéren azt méricskélik, hogy a másik babához képest mennyivel szebb, jobb, ügyesebb az ő csemetéjük. Az iskolába kerülve folyamatosan felmérőket írunk, a sikeres egyetemi felvételihez a pontjainkat számolgatjuk. Nem csoda, ha kialakul bennünk az a reflex, hogy folyamatosan valakihez vagy valamihez viszonyítsuk azt, hogy mennyire vagyunk értékesek és szerethetők. Nem mindegy azonban, hogy kihez mérjük magunkat! A rossz referencia pont kiválasztása kishitűvé vagy beképzeltté tehet bennünket. Ez utóbbi történt azokkal az önjelölt apostolokkal, akikről a korinthusi levélben az apostol írt. Ők voltak azok, akik nemcsak megkérdőjelezték Pál apostolságát és tekintélyét, hanem dicsekedtek a tudásukkal és vélt eredményeikkel. Úgy próbálták még jobban fényezni magukat, hogy közben Pált bírálták. Pál válaszában arra inti a korinthusiakat és minket is, hogy nem érdemes vélt vagy valós eredményeikkel vagy sikereikkel dicsekedni, egyedül csak Jézus Krisztus megváltó szeretetével érdemes dicsekedni. Győrffy Eszter



Ha szeretnéd jobban megérteni Pál és a korinthusiak közötti konfliktus lényegét, akkor érdemes megnézned a BibleProject videóját a 2. korinthusi levélről a háttérinfóknál! (A 10. fejezetről szóló rész a 6:20 percnél kezdődik.)

Pál második levele a korinthusiakhoz
Mikor szoktál levelet írni? Ha valami bánatod van, vagy fölháborodtál valamin? Esetleg, ha különleges helyen jártál, vagy csodálatos élményed volt? Kinek írsz ezekről? Előfordult már, hogy levél útján kellett rendbe tenned dolgokat, kibékítened embereket, esetleg elmondani nekik, hogy mit csináltak rosszul? Pál apostol sokszor került ilyen helyzetbe, amikor egy-egy frissen alakult gyülekezetet elhagyva, az ottaniak nem követték a tanítást, és távolból kellett segíteni nekik.
A korinthusi gyülekezetben, mint annyi más gyülekezetben, voltak gondok, amelyeket nem tudtak egyszerűen megoldani. Pál apostol felelősséget érzett értük, ezért próbálta levelekkel és látogatással is segíteni őket. Az első levelet Timóteus vitte el Korinthusba, de nem jó hírekkel tért vissza Pálhoz, erre ő szomorúan, könnyek között igyekezett rendet teremteni a távolból, sőt egyes bibliatudósok szerint egy villámlátogatást is tett a gyülekezetben. Azt nem tehette, hogy a korinthusiak mellett marad és vezeti a gyülekezetet, mert Isten más helyekre is küldte, hogy hirdesse az evangéliumot. A második levél elveszett ugyan, de az biztos, hogy hatással volt a gyülekezetre, hiszen Titusz már jó hírekkel tért vissza Pálhoz, amely arra ösztökélte őt, hogy az örömét is levélben fejezze ki.
A Bibliában található második korinthusi levél elején erről az örömről ír a megvigasztalódott apostol. Majd a szolgálat hatalmáról, dicsőségéről, szenvedésről, önzetlenségről, becsületességről, megengesztelődésről, és dicséri a gyülekezetet, hogy a jeruzsálemi gyülekezetnek rendezett gyűjtésben szépen helytálltak. Végül megcáfolja az ellene felhozott vádakat.
A korinthusi gyülekezet mindennapi gondjait, a gondok megoldását és saját életedet is megismerheted ebből a tizenhárom fejezetből.