A Zsoltárok könyve 119,41-48
2024. július 28.
Királyok előtt is!


Királyoknak is elmondom intelmeidet, és nem vallok szégyent. (Zsoltárok 119,46)
Slide1

Bizonyságtétel. Ezt jelenti a héber szó, amit a magyar fordítás „intelem”-nek fordít. A zsoltáros elmondja a királynak is Isten bizonyságtételét. De miről szól ez a bizonyságtétel? Isten végtelen kegyelméről, és jóságáról.


Teljesedjék be rajtam kegyelmed, URam, és megígért szabadításod, hogy választ tudjak adni gyalázóimnak, hiszen igédben bízom. Ne vedd ki számból teljesen az igazság beszédét, mert a te döntésedre várok. (Zsoltárok 119,41-43)


A Zsoltárok könyve 119,41-48

41 Teljesedjék be rajtam kegyelmed, Uram, és megígért szabadításod, 42 hogy választ tudjak adni gyalázóimnak, hiszen igédben bízom. 43 Ne vedd ki számból teljesen az igazság beszédét, mert a te döntésedre várok. 44 Meg akarom tartani törvényedet állandóan, mindörökké. 45 Tágas téren járok, ha a te utasításodat keresem. 46 Királyoknak is elmondom intelmeidet, és nem vallok szégyent. 47 Gyönyörködöm parancsolataidban, mert szeretem őket. 48 Elfogadom parancsolataidat, mert szeretem őket, és elmélkedem rendelkezéseiden.


Ha rákérdeznek, hogy keresztyének vagyunk-e, mit felelünk? Szerintem sokan nem vállalják a „kockázatot”. Nem merik bevallani a világnak, hogy igen, én hiszem, hogy Jézus Krisztus Úr, az Atya Isten dicsőségére. De miért félünk? Miért van bennünk kellemetlen érzés akkor, ha a hitünket meg kell vallani? Mert tartunk a világtól. Mert a világ nem érti, hogy mi ez az egész. Nem érti, mert nem ismeri az Atyát. János apostol ír az evangéliumában és a leveleiben is arról, hogy a világ mennyire ellentéte a „világosság fiainak”. „A világosság (azaz Jézus) a sötétségben fénylik, de a sötétség nem fogadta be.” (Jn 1,5). Két teljesen ellentétes fogalom a sötétség és a világosság. Mégis nekünk, akik arra kaptunk parancsot, hogy hirdessük a világ végéig a világosságot, az a feladatunk, hogy a sötétségbe is kiálljunk és a világosságot hirdessük. Nem ismerik az Atyát. Ez akkoriban sokkal többet jelentett. Amikor nem vezetéknevei voltak az embereknek, hanem az alapján „kategorizálták be” őket, hogy ki az apjuk. (pl.: Simon, Jóna fia) Ha nem ismerik az apját, nem fogadják el a gyermekét sem. Ez a helyzet velünk. Nem ismerik az Atyánkat, aki küldött minket, így nem fogadnak el minket. Ez a nagy feszültség, ami miatt félünk sokszor bizonyságot tenni a hitünkről. De ennek ellenére vannak nagyon bátor emberek. Ilyen a zsoltáros is. Ő nem csupán a világ egyszerű emberei elé mer odaállni, hanem az uralkodó elé, egy olyan ember elé, akinek a hatalom, a pénz, és az fegyverek jelentenek mindent. Ennek a királynak azt mondja, hogy van egy nála sokkal nagyobb uralkodó. Akinek az ég a trónusa, és a föld a lábának zsámolya. És mindezt miért? Mert tudja, hogy Isten beteljesíti rajta kegyelmét. Vigyáz rá, megóvja minden bajtól. Nekünk is erre van ígértünk Krisztusban. Tegyünk hát bizonyságot Istenbe vetett hitünkről bátran, hogy beteljesedjen rajtunk Isten kegyelme. Beszéljünk Krisztusról az ifin, a gyülekezetben, és ha úgy hozza az ÚR, akkor beszéljünk róla a világnak is. Teljes bizonyossággal. Bozsoki-Sólyom Pál



Hallgasd meg a Sófár tábortüzes dicsőítését a háttérinfóknál: Országod jöjjön el…!

Háttérinfó:
Mint úgynevezett alfabetikus zsoltár ez a 8 vers is a héber ABC egyik betűjével kezdődik. Jelen esetben a WÁW betűvel, melynek jelentése: szeg, horog. A véglegesség képét hordozza magán e két szó. Ha a szeget egyszer beütjük a falba, az ott marad, ha a horog egyszer beakad, akkor nagyon nehezen lehet kihúzni. Ilyennek kell lennie az Istenhez való ragaszkodásunknak is. Véglegesnek. Hiszen csak úgy nem verünk be egy szeget a falba. Kizárólag akkor, ha valamit szeretnénk ráakasztani. Legyen ez a szeg a Krisztusba vetett hitünk, és akasszuk rá életünk képét, hogy soha ne essen le onnan.
<p>&nbsp</p>
A Zsoltárok könyve
Előfordult már veled, hogy beszélgettél valakivel és nagyon nehezen tudtad megfogalmazni az érzéseidet, gondolataidat, és hirtelen a másik néhány mondatban, vagy csak egy-két szóban, de pontosan azt mondta el, amit te akartál? Ha volt már ilyen, tudod, hogy ez milyen nagy segítség abban, hogy tovább tudj lépni, más oldalról lásd a helyzetedet vagy észrevedd, hogy mi a feladatod.
A Zsoltárok könyvének olvasása közben pontosan ezt élheted át! Kavarognak benned a gondolatok és érzelmek, erre a zsoltáros azt mondja: ismerem a helyzetedet, én is ezt éreztem, amikor leírtam ezt a verset, és kiöntöttem a szívemet Isten előtt, Ő fölemelt akkor, megvigasztalt, erőt adott és most hálásan dicsőítem Őt.
Nem igazán találsz olyan élethelyzetet, amelyet a zsoltárok között ne írt volna le valaki. Dávid király közel a felét írta a százötven zsoltárnak. De mások is írtak ebben az öt, különböző hosszúságú könyvben olyan költeményeket, dicsérő énekeket (ez a zsoltár jelentése), amelyek egyénileg vagy közösségben is, más-más dallamra vagy különböző hangszerkísérettel énekelhetők.
Ne lepődj meg, ha ugyanazzal az igehellyel jelölve időnként más verset találsz a különböző fordításokban. Meglesz az is, amit keresel, csak lehet, hogy egy fejezettel előbb vagy később. Ugyanis több fordítás a Septuagintát veszi alapul, amely másképpen osztja föl a zsoltárokat.
Nagyon érdekes, hogy ebben a könyvben van a Biblia legrövidebb és a leghosszabb fejezete is. Megtalálod melyek ezek?