Pál második levele a korinthusiakhoz 6,1-10
2024. október 4.
Kontrasztos apostoli létforma


…úgy ajánljuk magunkat mindenben, mint Isten szolgái: sok tűrésben, nyomorúságban, szükségben, szorongattatásban… (2Korinthus 6,4)
Slide1

Mindenre is kell számítani annak, aki Krisztust követi. Akció-film indul! Nem nyugdíj, nem buddhista nirvána (érzelemmentesség), hanem szenvedélyes harc: hullámhegy és hullámvölgy, végletek és kontrasztok átélése a hívő élet!


…mint szomorkodók, de mindig örvendezők, mint szegények, de sokakat gazdagítók, mint akiknek nincsen semmijük és akiké mégis minden. (2Korinthus 6,10)


Pál második levele a korinthusiakhoz 6,1-10

1 Vele együtt munkálkodva intünk is titeket: úgy éljetek, mint akik nem hiába kapták Isten kegyelmét. 2 Mert ő mondja: „A kegyelem idején meghallgattalak, és az üdvösség napján megsegítettelek.” Íme, most van a kegyelem ideje! Íme, most van az üdvösség napja! Ézs 49,8 3 Senkinek semmiféle megütközést nem okozunk, hogy ne szidalmazzák szolgálatunkat, 4 hanem úgy ajánljuk magunkat mindenben, mint Isten szolgái: sok tűrésben, nyomorúságban, szükségben, szorongattatásban, 1Kor 4,9-13 5 verésekben, bebörtönzésben, nyugtalan időkben, fáradozásban, átvirrasztott éjszakákban, böjtölésben, 6 tisztaságban, ismeretben, türelemben, jóságban, Szentlélekben, képmutatás nélküli szeretetben, 7 az igazság igéjével, Isten erejével, az igazság jobb és bal felől való fegyvereivel, 8 dicsőségben és gyalázatban, rossz hírben és jó hírben, mint ámítók és igazak, 9 mint ismeretlenek és jól ismertek, mint meghalók és íme, élők, mint megfenyítettek és meg nem öltek, 10 mint szomorkodók, de mindig örvendezők, mint szegények, de sokakat gazdagítók, mint akiknek nincsen semmijük és akiké mégis minden.


Mit mondanál annak, aki megkérdezi tőled: mi hasznod van abból, hogy Krisztus-hívő vagy? Milyen reklámszöveget tudnál megalkotni? Maga Jézus sem bíztatta tanítványait sok jóval: „ha engem üldöztek, titeket is üldözni fognak…” (János 15,20) Pál itt olyan listát hoz, amivel azt mondja: „Minden benne van a pakliban!” A jó is és a rossz is. A keresztyén élet tehát nem azt jelenti, hogy lett egy mennyi protekciód, és innentől kezdve anyagi biztonságban vagy. Érdemes a listát lassan végigolvasnod és meditálnod minden szó fölött! Én most csak az utolsó mondatot emelem ki. A keresztyén tud együttérző lenni, és tud szomorkodni, valakivel együtt gyászolni. De a hitünkből eredő békesség és derű örvendezővé tesz minket! Mennyire vagy jó reklámja a kisugárzásoddal Jézusnak? A másik kontraszt a gazdagság/szegénység. Volt régebben egy hitben előttem járó barátom, aki jó példája volt ennek. Albérletben lakott és használt autót vezetett (szegény), de közben úgy foglalkozott velünk, hogy idejét, pénzét ránk költötte, és sok javát is nekünk ifjaknak adta (gazdagító), mondván: Ami nálam marad, az megromlik - azért kaptam, hogy továbbadjam! Az az igazán gazdag, aki semmit nem tart meg magának, mindent el tud engedni, mint Krisztus, aki gazdag lévén szegénnyé lett, hogy mi az Ő szegénysége által meggazdagodjunk. (2Kor 8,9) Zámbó András



Hallgasd meg a Hadd menjek, Istenem című dalt a Válts irányt band-től a háttérinfóknál!

Pál második levele a korinthusiakhoz
Mikor szoktál levelet írni? Ha valami bánatod van, vagy fölháborodtál valamin? Esetleg, ha különleges helyen jártál, vagy csodálatos élményed volt? Kinek írsz ezekről? Előfordult már, hogy levél útján kellett rendbe tenned dolgokat, kibékítened embereket, esetleg elmondani nekik, hogy mit csináltak rosszul? Pál apostol sokszor került ilyen helyzetbe, amikor egy-egy frissen alakult gyülekezetet elhagyva, az ottaniak nem követték a tanítást, és távolból kellett segíteni nekik.
A korinthusi gyülekezetben, mint annyi más gyülekezetben, voltak gondok, amelyeket nem tudtak egyszerűen megoldani. Pál apostol felelősséget érzett értük, ezért próbálta levelekkel és látogatással is segíteni őket. Az első levelet Timóteus vitte el Korinthusba, de nem jó hírekkel tért vissza Pálhoz, erre ő szomorúan, könnyek között igyekezett rendet teremteni a távolból, sőt egyes bibliatudósok szerint egy villámlátogatást is tett a gyülekezetben. Azt nem tehette, hogy a korinthusiak mellett marad és vezeti a gyülekezetet, mert Isten más helyekre is küldte, hogy hirdesse az evangéliumot. A második levél elveszett ugyan, de az biztos, hogy hatással volt a gyülekezetre, hiszen Titusz már jó hírekkel tért vissza Pálhoz, amely arra ösztökélte őt, hogy az örömét is levélben fejezze ki.
A Bibliában található második korinthusi levél elején erről az örömről ír a megvigasztalódott apostol. Majd a szolgálat hatalmáról, dicsőségéről, szenvedésről, önzetlenségről, becsületességről, megengesztelődésről, és dicséri a gyülekezetet, hogy a jeruzsálemi gyülekezetnek rendezett gyűjtésben szépen helytálltak. Végül megcáfolja az ellene felhozott vádakat.
A korinthusi gyülekezet mindennapi gondjait, a gondok megoldását és saját életedet is megismerheted ebből a tizenhárom fejezetből.