Mózes második könyve 20,18-26
2025. március 24.
Más kép


… Ne féljetek! … (2Mózes 20,20)
Slide1

Isten neve hallatán ránk jellemző képek jelennek meg előttünk, Ő azonban azt szeretné, ha valóban Őt látnánk, tudnánk magunk előtt. Ha az jutna eszünkbe, amit a legfontosabb tudnunk Róla.


És így szóltak Mózeshez: Te beszélj velünk, és mi hallgatni fogunk rád, de Isten ne beszéljen velünk, mert akkor meghalunk! Mózes azonban így felelt a népnek: Ne féljetek, … Az Úr akkor azt mondta Mózesnek: … Elmegyek hozzád, és megáldalak minden szent helyen, ahol emlékezetessé teszem a nevemet. Ha pedig kőből készítesz nekem oltárt, ne faragott kőből építsd, mert ha vésővel nyúlsz hozzá, megszentségteleníted. (2Mózes 20,19-20. 24-25)


Mózes második könyve 20,18-26

18 Az egész nép szemtanúja volt a mennydörgésnek és villámlásnak, a kürtzengésnek és a hegy füstölgésének. A nép, látva mindezt, remegni kezdett, és távolabbra húzódott. Zsid 12,18-19 19 És így szóltak Mózeshez: Te beszélj velünk, és mi hallgatni fogunk rád, de Isten ne beszéljen velünk, mert akkor meghalunk! 20 Mózes azonban így felelt a népnek: Ne féljetek, mert azért jött Isten, hogy próbára tegyen benneteket, és hogy őt féljétek mindig, és ne vétkezzetek! 21 A nép tehát távolabbra állt, Mózes viszont közelebb ment a sötét felhőhöz, ahol Isten volt. 22 Az Úr akkor azt mondta Mózesnek: Így szólj Izráel fiaihoz: Láttátok, hogy én az égből beszéltem veletek. 23 Ne készítsetek azért ezüstisteneket, aranyisteneket se készítsetek magatoknak! 24 Földből készíts nekem oltárt, és azon áldozd fel égőáldozatodat és békeáldozatodat, juhodat és marhádat. Elmegyek hozzád, és megáldalak minden szent helyen, ahol emlékezetessé teszem a nevemet. 25 Ha pedig kőből készítesz nekem oltárt, ne faragott kőből építsd, mert ha vésővel nyúlsz hozzá, megszentségteleníted. 5Móz 27,5-7; Józs 8,31 26 Lépcsőkön se menj föl az oltáromhoz, hogy ki ne lássék közben a szemérmed!


Vannak szavak, kifejezések, amelyek hallatán azonnal megjelenik lelki szemeink előtt valamilyen kép. Tárgyak esetén ezek egészen maguktól értődő képek lehetnek. Fogalmak, pláne elvont fogalmak esetén már sokszínűbb, ránk sokkal jellemzőbb képek születhetnek. Vajon annak a szónak hallatán, hogy „Isten”, kiben milyen kép merül fel? Őszintén szólva a bennem felmerülő képek között mindig ott van egy Nógrád megyei templom szószékoltárának tetején ülő piros orrú, szürke ruhás, nagyszakállú aggastyán szobrának a képe is. Persze tudom, hogy Isten egyáltalán nem olyan, de ez a kép már velem jön … Isten neve hallatán talán nem kevesen vannak azok, akik számára az ugrik be, hogy Ő az, aki szentségére hivatkozással tilt, korlátoz, haragszik és büntetni szokott – mert megteheti, Ő az Isten. Félnek is Tőle, vagyis – mint jelen esetben Izráel népe is – tulajdonképpen inkább a büntetésétől, attól a kellemetlenségtől, amit rájuk mérhet. Ő azonban szeretné azt tisztázni Izráellel és velünk is, hogy amikor Eléje érkezünk, összefutunk Vele, nem a büntetést bármikor kilátásba helyező Hatalomhoz érkezünk, hanem a bennünket szeretetből teremtő, szeretetből éltető és szeretetből megváltó Istenhez! Az Ő neve hallatán sokkal inkább ezek juthatnak eszünkbe, ezekre szabad támaszkodnunk. Ez az a tiszteletre méltóság, ami miatt Őhozzá persze kellő tisztelettel is közelítünk. Merthogy szeret minket. Amikor időnként a bűnösségünkre tapint, akkor is … Blatniczky János Dániel



Hallgasd meg az ApologetiX „zenekar” I Have To Die First c. számát, figyelve a szövegre!

Mózes második könyve
Szeretsz kirándulni? Biztosan te is tapasztaltad már, hogy jó elmenni új helyekre, és megismerkedni szép tájakkal, ízletes ételekkel. Utána jó hazamenni és az emlékeket elmesélni. De mi van akkor, ha ez a kirándulás elnyúlik egy kicsit? Egy-két nap még örömmel tölt el, de ha esetleg több hónapról vagy évről van szó, akkor lehet, hogy az már nem esik olyan jól.
Mózes második könyvében egy elég hosszúra nyúlt kirándulásról olvashatsz. Annyira hosszúról, hogy az elindulók nagyon nagy része meg sem érhette a megérkezés örömét. Ráadásul a táj sem volt a legkellemesebb ott a pusztában, és az étel is csak manna volt. Zúgolódtak is emiatt éppen eleget. A nép nem akart engedelmeskedni Istennek és nem akarta elhinni, hogy valóban megkapja az óriások által lakott, megígért földet. Ezért Isten negyven évig hagyta a pusztában vándorolni népét. Vezette őket és gondoskodott róluk, de nem engedte be őket az Ígéret földjére. Megmenekültek az egyiptomi szolgaságból a tíz csapás után, de engedetlenségük, feledékenységük sokszor sodorta bajba őket. Isten szövetséget kötött velük és adott nekik egy olyan törvényt, amely még ma is érvényes.
Mózes második könyvét az exodus, azaz a kivonulás könyveként is szoktuk emlegetni, mert ebből a történeti könyvből tudhatjuk meg, hogy Isten hogyan szabadította ki népét az egyiptomi szolgaságból. Ha szereted az izgalmas történeteket például, hogy miként lesz egy halálraítélt gyermekből Egyiptom tekintélyes embere, majd a zsidó nép vezére, vagy szívesen olvasol csodákról, hogy nem hamvad el az égő csipkebokor, vagy hogyan nyílik szét a nép előtt a tenger, esetleg érdekel, hogy hogyan épült meg a legelső templom, ami még sátor volt, akkor neked való olvasmány Mózes második könyve. Kezdj hozzá az olvasásához!