Mózes második könyve 13,1-16
2025. március 12.
Miről szólnak az ünnepek?


Tartsd meg ezt a rendelkezést a megszabott időben évről évre. (2Mózes 13,10)
Slide1

Identitásuk alapja az, amit Isten velük művelt. Legyen a kezeden, azaz határozza meg a tetteidet, homlokodon, hogy meghatározza a gondolkodásodat. Törvénye a szádban meghatározza a beszédedet, formálja egész életedet.


És mondd el fiaidnak azon a napon: Amiatt történik ez, amit az ÚR cselekedett értünk, amikor kijöttünk Egyiptomból. Legyen ez jelként a kezeden és emlékeztetőként a homlokodon, hogy az ÚR törvénye a szádban legyen. Mert erős kézzel hozott ki téged az ÚR Egyiptomból. Tartsd meg ezt a rendelkezést a megszabott időben évről évre. (2Mózes 13,8-10)


Mózes második könyve 13,1-16

1 Azután így beszélt Mózeshez az Úr: 2 Nekem szentelj Izráel fiai közül minden elsőszülöttet, amely megnyitja anyja méhét; akár ember, akár állat, enyém az. 2Móz 22,28-29; 3Móz 27,26; 4Móz 3,13; 8,16-17; 18,15; 5Móz 15,19; Lk 2,23 3 Mózes ezt mondta a népnek: Emlékezzél meg erről a napról, amelyen kijöttél Egyiptomból, a szolgaság házából, mert erős kézzel hozott ki onnan benneteket az Úr. Ezért nem szabad kovászosat enni. 4 Ma, ábíb hónapban vonultok ki. 5 És ha majd bevisz téged az Úr a kánaániak, a hettiták, az emóriak, a hivviek és a jebúsziak földjére, mert megesküdött atyáidnak, hogy neked adja a tejjel és mézzel folyó földet, akkor ebben a hónapban végezd el ezt a szertartást. 2Móz 3,8 6 Hét napig egyél kovásztalan kenyeret, a hetedik napon pedig tarts ünnepet az Úrnak. 7 Kovásztalan kenyeret kell enned hét napon át, és ne lássanak nálad kovászos kenyeret. Még csak kovászt se lássanak sehol a területeden. 8 És mondd el fiaidnak azon a napon: Amiatt történik ez, amit az Úr cselekedett értünk, amikor kijöttünk Egyiptomból. 9 Legyen ez jelként a kezeden és emlékeztetőként a homlokodon, hogy az Úr törvénye a szádban legyen. Mert erős kézzel hozott ki téged az Úr Egyiptomból. 10 Tartsd meg ezt a rendelkezést a megszabott időben évről évre. 11 Ha majd bevisz téged az Úr a kánaániak földjére, ahogyan megesküdött neked és őseidnek, hogy neked adja, 12 akkor add át az Úrnak mindazt, ami megnyitja anyja méhét. Minden állatod elsőszülöttje, ha hím, az Úr tulajdona. 5Móz 15,19; Lk 2,23 13 A szamár elsőszülöttjét juhon váltsd meg. Ha nem váltod meg, szegd a nyakát. Minden ember elsőszülött fiát váltsd meg. 14 És ha majd megkérdezi egykor a fiad, hogy mit jelent ez, akkor mondd el neki: Erős kézzel hozott ki bennünket az Úr Egyiptomból, a szolgaság házából. 15 Mert amikor a fáraó makacsul nem akart bennünket elbocsátani, megölt az Úr minden elsőszülöttet Egyiptomban, az ember elsőszülöttjét csakúgy, mint az állat elsőszülöttjét. Ezért áldozok véresáldozatul az Úrnak minden hímet, amely megnyitja anyja méhét, és ezért váltok meg minden elsőszülött fiút. 16 Legyen ez jelként a kezeden és emlékeztetőként a homlokodon, mert erős kézzel hozott ki bennünket az Úr Egyiptomból.


Miről szólnak az ünnepek? A múltban megtörtént olyan eseményre emlékeztetnek, amelyek meghatározták egy nép, egy nemzet, egy család, egy személy életét. Minden évben visszatérünk rá és megemlékezünk. Míg a születésnapoddal kapcsolatosan nem nagyon teszed fel azt a kérdést, miért kell megünnepelni, addig egy nemzeti ünneppel kapcsolatosan, amelynek apropója több száz évvel ezelőtt történt, már sokkal több kérdésed van. Sőt nagyon sokan ezt sem tudják, mit is ünneplünk ezeken a napokon. Így vannak legtöbben az egyházi ünnepekkel is, olyan rég történtek a dolgok, van-e egyáltalán közünk az egészhez? Isten az egyiptomi szabadulás után megparancsolta népének, hogy évről évre, nemzedékről nemzedékre adják tovább, mi is történt velük. Isten hogyan szólt bele az éltükbe, milyen hatalmas dolgok történtek, amelyek egyértelműen Isten tetteiről szólnak. Ezek az események határozták meg az egész életüket, ennek nyomán formálódtak néppé, alakultak azzá, amivé. Identitásuk alapja az, amit Isten velük művelt. Legyen a kezeden, azaz határozza meg a tetteidet, homlokodon, hogy meghatározza a gondolkodásodat. Törvénye a szádban meghatározza a beszédedet, formálja egész életedet. A mi személyes életünket egy múltban történt hatalmas szabadítás határozza meg: az, amit Jézus Krisztus vitt végbe a golgotai kereszten. Nekünk már nem az egyiptomi szabadulásra kell visszaemlékezni, hanem a Jeruzsálemben történt szörnyű, mégis számunkra meghatározó eseményre. Amikor Isten Fia végleg leszámolt a bűnnel és annak következményével, és a minket Istentől elválasztó falat összetörte vérző, szerető átszegzett kezével. Erről nem szabad megfeledkeznünk. Ezt kell tovább adni, nemzedékről nemzedékre, újból és újból, hogy milyen nagy szabadulást szerzett nekünk a mi Urunk. Ha ez az esemény meghatározza a gondolkodásodat, tetteidet, beszédedet, akkor nem is tudsz mást tenni. Hirdesd, mondjad, éljed, milyen nagy szabadítást vitt végbe Jézus érted! Ugye készen állsz rá? Szanyi György



Hallgasd meg Charity Gayle és Joshua Sherman - What Mercy Did for Me című számát a háttérinfóknál!

Mózes második könyve
Szeretsz kirándulni? Biztosan te is tapasztaltad már, hogy jó elmenni új helyekre, és megismerkedni szép tájakkal, ízletes ételekkel. Utána jó hazamenni és az emlékeket elmesélni. De mi van akkor, ha ez a kirándulás elnyúlik egy kicsit? Egy-két nap még örömmel tölt el, de ha esetleg több hónapról vagy évről van szó, akkor lehet, hogy az már nem esik olyan jól.
Mózes második könyvében egy elég hosszúra nyúlt kirándulásról olvashatsz. Annyira hosszúról, hogy az elindulók nagyon nagy része meg sem érhette a megérkezés örömét. Ráadásul a táj sem volt a legkellemesebb ott a pusztában, és az étel is csak manna volt. Zúgolódtak is emiatt éppen eleget. A nép nem akart engedelmeskedni Istennek és nem akarta elhinni, hogy valóban megkapja az óriások által lakott, megígért földet. Ezért Isten negyven évig hagyta a pusztában vándorolni népét. Vezette őket és gondoskodott róluk, de nem engedte be őket az Ígéret földjére. Megmenekültek az egyiptomi szolgaságból a tíz csapás után, de engedetlenségük, feledékenységük sokszor sodorta bajba őket. Isten szövetséget kötött velük és adott nekik egy olyan törvényt, amely még ma is érvényes.
Mózes második könyvét az exodus, azaz a kivonulás könyveként is szoktuk emlegetni, mert ebből a történeti könyvből tudhatjuk meg, hogy Isten hogyan szabadította ki népét az egyiptomi szolgaságból. Ha szereted az izgalmas történeteket például, hogy miként lesz egy halálraítélt gyermekből Egyiptom tekintélyes embere, majd a zsidó nép vezére, vagy szívesen olvasol csodákról, hogy nem hamvad el az égő csipkebokor, vagy hogyan nyílik szét a nép előtt a tenger, esetleg érdekel, hogy hogyan épült meg a legelső templom, ami még sátor volt, akkor neked való olvasmány Mózes második könyve. Kezdj hozzá az olvasásához!