Lukács evangéliuma 22,63-71
2025. április 14.
Mit kezdesz az Igazsággal?


Erre mind azt kérdezték: Akkor hát te vagy az Isten Fia? Ti mondjátok, hogy én vagyok – felelte nekik. (Lukács 22,70)
Slide1

Jézus jót tett, mégis bántották – vajon miért? Miért nem hisznek Jézusnak? De a nagy kérdés nem az, hogy ők mit mondtak Róla, hanem hogy te mit mondasz: ki Jézus számodra?


Erre mind azt kérdezték: Akkor hát te vagy az Isten Fia? Ti mondjátok, hogy én vagyok – felelte nekik. Azok pedig így szóltak: Mi szükségünk van még tanúvallomásra? Hiszen magunk hallottuk a saját szájából. (Lukács 22,70-71)


Lukács evangéliuma 22,63-71

63 Azok a férfiak, akik őrizték Jézust, gúnyolták, és verték őt, 64 majd eltakarták a szemét, és ezt kérdezték: Ki ütött meg téged? Prófétáld meg! 65 És sok más szidalmat is szórtak rá. 66 Amint megvirradt, összegyűlt a nép véneinek tanácsa, a főpapok és az írástudók. Jézust a nagytanács elé vezették, 67 és felszólították: Ha te vagy a Krisztus, mondd meg nekünk! Ő pedig így válaszolt: Ha megmondom nektek, nem hiszitek, 68 ha pedig én kérdezlek titeket, nem feleltek. 69 De mostantól fogva ott ül majd az Emberfia a mindenható Isten jobbján. Dán 7,13; Zsolt 110,1 70 Erre mind azt kérdezték: Akkor hát te vagy az Isten Fia? Ti mondjátok, hogy én vagyok – felelte nekik. 71 Azok pedig így szóltak: Mi szükségünk van még tanúvallomásra? Hiszen magunk hallottuk a saját szájából.


Jézus jó volt. Beteg embereket gyógyított, reményt adott a szegényeknek, megbocsátott a bűnösöknek. Mégis, amikor elfogják, a katonák gúnyolják, megverik – mintha zavarná őket, hogy valaki ennyire jó tud lenni. Talán az idegesíti őket, hogy Jézus olyan, amilyen ők sosem tudnának lenni: tiszta, igaz és szeretetteljes. Neked volt már olyan érzésed, hogy valaki azért bánt, mert te jót teszel? Mit éreztél akkor? A vezetők dühösek rá, mert Jézus nem fél, nem hátrál meg. Egy ószövetségi igét idéz, amiből mindenki megérti, hogy Ő valóban a Krisztus, a várva várt Megváltó. Ez az igazság bosszantja őket. Volt már, hogy az igazság kimondása miatt kerültél bajba? Jézus tudta, hogy az igazságért kiállni néha fájdalmas, de nem menekült el. Te hogyan reagálsz, amikor igazságtalanságot látsz? Hallgatsz vagy megszólalsz? Mikor érezted utoljára, hogy az igazság mellett kellene kiállnod, mégis haboztál? De a legfontosabb kérdés nem az, hogy mások mit mondtak róla, hanem hogy te mit gondolsz Jézusról. Csak egy régi sztori szereplője? Egy tanító? Egy példakép? Vagy valaki, aki ma is beleszólhat az életedbe? Jézus nemcsak azt kérdezi, hogy hiszed-e, amit mondott, hanem hogy hiszed-e, aki Ő valójában. Te mit mondasz: Ki Jézus számodra? Krivács Zoltán



Hallgasd meg az EMaBISz Worship-től a Krisztus a mi reményünk című dalt a háttérinfóknál!

Lukács evangéliuma
Szereted az életrajzi regényeket? Szívesen olvasol színes, érdekes történeteket egy-egy híres személyről vagy eseményről? Örülsz, ha egy novellában verseket, énekeket is találsz? Ha igen, akkor a legjobb könyv van a kezedben! Ugyanis Lukács evangéliuma a legszebb stílusban írt, az apró részletekre is odafigyelő gondos leírása Jézus életének, időnként kiegészítve egy-egy énekkel, magasztalással.
Lukács, Pál apostol munkatársa és pogány származású orvos volt, aki nem találkozott ugyan Jézussal, de mindennek alaposan utánajárt, hogy pontosan, részletesen adhasson tovább mindent Teofilusnak, a feltehetően gazdag, nem zsidó keresztyénnek. Lukács számára fontos volt, hogy mindenki, a pogányok és az asszonyok is megérthessék az Ember Fia történetét, aki az egész világért halt meg a kereszten.
Más ez az evangélium, mint a másik három, mert Lukács egyszerűen fogalmazott, nem hivatkozott a régi ismeretekre, de pontosan megjelölte, hogy milyen esemény milyen történelmi időszakban történt. Az orvos szemével látta Jézus gyógyításait, és igyekezett megmutatni, hogy az Úr a pogányoknak is ad szabadulást. Nagyon sok olyan történetet is leírt, amelyet máshol nem találunk meg. Ha elkezded olvasni, lehet, hogy nem is akarsz majd megállni az egy-egy napra kijelölt szakasz végén. Az sem baj, ha végigolvasod a huszonnégy fejezetet, mint egy életrajzi regényt!