A Zsoltárok könyve 119,33-40
2024. július 21.
Teljes szívvel


Tégy értelmessé, hogy megfogadjam törvényedet, és megtartsam teljes szívvel. (Zsoltárok 119,34)
Slide1

A szív a héber gondolkodásban nem csupán az érzelmek helye, hanem minden gondolatnak a „trónusa”. Minden itt dől el. Minden apró kérdés, ami az életben foglalkoztat minket. Könnyű teljes szívvel valami mellett kiállni? Gyertek velem, derítsük ki!


Teljesítsd be szolgádon ígéretedet, amelyet az istenfélőknek adtál! Fordítsd el tőlem a gyalázatot, amelytől borzadok, mert jók a te döntéseid! Eleveníts meg igazságoddal, mert vágyódom utasításaidra. (Zsoltárok 119,38-40)


A Zsoltárok könyve 119,33-40

33 Taníts, Uram, rendelkezéseid céljára, hogy megfogadjam azokat mindvégig! 34 Tégy értelmessé, hogy megfogadjam törvényedet, és megtartsam teljes szívvel. 35 Vezess parancsolataid útján, mert abban gyönyörködöm. 36 Add, hogy szívem intelmeidre hajoljon, ne a haszonlesésre! 37 Fordítsd el tekintetemet, hogy ne nézzek hiábavalóságra, a te utadon éltess engem! 38 Teljesítsd be szolgádon ígéretedet, amelyet az istenfélőknek adtál! 39 Fordítsd el tőlem a gyalázatot, amelytől borzadok, mert jók a te döntéseid! 40 Eleveníts meg igazságoddal, mert vágyódom utasításaidra.


Elköteleződés, ragaszkodás. Ezt a két kifejezést párkapcsolatokban szoktuk a legtöbbször használni. Elköteleződni a másik mellett, ragaszkodni hozzá. Talán nem is gondolnánk, de ugyanez a két szó leírja a keresztyén életvitel legfontosabb szempontját. Elköteleződni és ragaszkodni Krisztus tanításához, és feltámadásában nekünk adott reményéhez. Azt tanítja nekünk a Mester: „Aki az eke szarvára teszi a kezét, és hátratekint, nem alkalmas az Isten országára.” (Lk 9,62b) Ez azt jelenti, hogy aki egyszer már belefogott a szántásba, az ne akarjon visszamenni a világ sötétségébe. Ha egyszer elkezdjük a Krisztus által nekünk kijelölt életet, akkor utána már ne kívánjuk a régi életünk vágyait. Teljes szívvel forduljunk az ígéret útjára. Ez az elköteleződés. Azt írja a zsoltáros: “Fordítsd el tekintetemet, hogy ne nézzek hiábavalóságra, a te utadon éltess engem!” (37. v.) A hiábavalóság szó tulajdonképpen magán hordoz több kifejezést is: hamisság, értéktelenség, pusztítás. Mind-mind tökéletesen leírja azt a világot, ami körülvesz minket. Az a sötétséget, amiben élünk. Ebbe szeretnénk visszamenni? Nem! Maradjunk meg azon az úton, amit az Úr rendelt el nekünk. Mert ezen az úton igazság, érték és élet van. Melyik út a reménytelibb? Így könnyebb az elköteleződés? Nem hiszem. De az bizonyos, hogy erre az életre, erre az ekenyomra lépni megéri. Imádkozzunk ma azért, hogy meglássuk, mennyivel szebb és jobb élet vár minket Krisztussal az oldalunkon. Bozsoki-Sólyom Pál



Hallgasd meg Jeremy Riddle - Jesus Have It All című dalát a háttérinfóknál!

Háttérinfó:
Mint úgynevezett alfabetikus zsoltár ez a 8 vers is a héber ABC egyik betűjével kezdődik. Jelen esetben a HÉ betűvel, melynek jelentése: Íme!; Nézzétek! Sokszor olvassuk ezt a két kifejezést a Bibliában. És szinte mindig Jézus, vagy Isten jelenlétére hívják fel a figyelmet. Ez történik a zsoltárban is. Íme, lássátok, hogy az Úr közel, beteljesíti ígéreteit, és veletek van minden napon, a világ végeztéig. Íme, lássuk meg mi is, hogy életünkben is munkálkodik!
A Zsoltárok könyve
Előfordult már veled, hogy beszélgettél valakivel és nagyon nehezen tudtad megfogalmazni az érzéseidet, gondolataidat, és hirtelen a másik néhány mondatban, vagy csak egy-két szóban, de pontosan azt mondta el, amit te akartál? Ha volt már ilyen, tudod, hogy ez milyen nagy segítség abban, hogy tovább tudj lépni, más oldalról lásd a helyzetedet vagy észrevedd, hogy mi a feladatod.
A Zsoltárok könyvének olvasása közben pontosan ezt élheted át! Kavarognak benned a gondolatok és érzelmek, erre a zsoltáros azt mondja: ismerem a helyzetedet, én is ezt éreztem, amikor leírtam ezt a verset, és kiöntöttem a szívemet Isten előtt, Ő fölemelt akkor, megvigasztalt, erőt adott és most hálásan dicsőítem Őt.
Nem igazán találsz olyan élethelyzetet, amelyet a zsoltárok között ne írt volna le valaki. Dávid király közel a felét írta a százötven zsoltárnak. De mások is írtak ebben az öt, különböző hosszúságú könyvben olyan költeményeket, dicsérő énekeket (ez a zsoltár jelentése), amelyek egyénileg vagy közösségben is, más-más dallamra vagy különböző hangszerkísérettel énekelhetők.
Ne lepődj meg, ha ugyanazzal az igehellyel jelölve időnként más verset találsz a különböző fordításokban. Meglesz az is, amit keresel, csak lehet, hogy egy fejezettel előbb vagy később. Ugyanis több fordítás a Septuagintát veszi alapul, amely másképpen osztja föl a zsoltárokat.
Nagyon érdekes, hogy ebben a könyvben van a Biblia legrövidebb és a leghosszabb fejezete is. Megtalálod melyek ezek?