Pál második levele a korinthusiakhoz 4,7-15
2024. október 1.
Törékeny, de erős


Ez a kincsünk pedig cserépedényekben van, hogy ezt a rendkívüli erőt Istennek tulajdonítsuk, és ne magunknak. (2Korinthus 4,7)
Slide1

Keresztyén hitünk igenis tényező a nagy világtrendek és erők harcában! Még akkor is, ha mi magunk – egészségünkben, életünkben, egzisztenciánkban – törékenyek vagyunk.


Mivel pedig a hitnek ugyanaz a Lelke van bennünk, ahogyan meg van írva: „Hittem, azért szóltam”, mi is hiszünk, és azért szólunk. Mert tudjuk, hogy aki feltámasztotta az Úr Jézust, az Jézussal együtt minket is feltámaszt, és maga elé állít veletek együtt. Mert minden értetek van, hogy a kegyelem sokasodjék, és egyre többen adjanak hálát Isten dicsőségére. (2Korinthus 4,13-15)


Pál második levele a korinthusiakhoz 4,7-15

7 Ez a kincsünk pedig cserépedényekben van, hogy ezt a rendkívüli erőt Istennek tulajdonítsuk, és ne magunknak: 1Kor 1,27; 2Kor 12,9 8 Mindenütt szorongatnak minket, de nem szorítanak be, kétségeskedünk, de nem esünk kétségbe; 9 üldözöttek vagyunk, de nem elhagyottak; letipornak, de el nem veszünk; 10 Jézus halálát mindenkor testünkben hordozzuk, hogy Jézus élete is láthatóvá legyen testünkben. 11 Mert életünk folyamán szüntelen a halál révén állunk Jézusért, hogy Jézus élete is láthatóvá legyen halandó testünkben. 12 Azért a halál bennünk végzi munkáját, az élet pedig bennetek. 13 Mivel pedig a hitnek ugyanaz a Lelke van bennünk, ahogyan meg van írva: „Hittem, azért szóltam”, mi is hiszünk, és azért szólunk. Zsolt 116,10 14 Mert tudjuk, hogy aki feltámasztotta az Úr Jézust, az Jézussal együtt minket is feltámaszt, és maga elé állít veletek együtt. 15 Mert minden értetek van, hogy a kegyelem sokasodjék, és egyre többen adjanak hálát Isten dicsőségére.


Az ókorban az értékeket (bort, olajat, tiszta vizet) sokszor amfóra edényekbe zárva őrizték. Minket hívőket is ilyen edénynek hív Pál, akik nagy értéket hordozunk: Krisztust! Ő a mi kincsünk, az erőforrásunk pedig a hit a feltámadásban! Ezért az összetöretés és a vereség sem tántorít vissza, mert láttuk a kereszten kínszenvedő Krisztus feltámadását – a törékenysége, sőt összetöretése ellenére elért győzelmét. Ebből a forrásból merítettek erőt Néró arénáiban a korai keresztyén vértanúk, de a mostani időkben is a közel-keleti muzulmán országok üldözött keresztyénei. A sokféle támadás (muzulmán vagy hindu oldalról, vagy liberális ideológiai oldalról, amit Nyugat-Európában az lmbtq-lobbi képvisel) mögött ugyanaz az erő áll: az ördög, aki minden eszközzel igyekszik elhallgattatni Isten igazságát. Mi viszont „SZÓLUNK”, azaz nem hagyjuk magunkat elhallgattatni, mert az igazság- és igehirdetés által terjed a hit, és növekszik az Isten Országa. Aki tehát hisz, az nem teheti meg, hogy ne beszéljen az evangéliumról, még ha meg is tiltják neki. Lehet, hogy annak van a legnagyobb szüksége Krisztusra, aki legjobban gúnyol téged a hited miatt! Gondolj a 8-12. versekben leírtakra, ha lepisszegnek, vagy hátratétel ér – nem egyéb történik veled, mint az apostolokkal! Húzd ki magad, és folytasd a bizonyságtételt! Zámbó András



Hallgasd meg a Casting Crowns-tól a Who Am I című számot a háttérinfóknál!

Pál második levele a korinthusiakhoz
Mikor szoktál levelet írni? Ha valami bánatod van, vagy fölháborodtál valamin? Esetleg, ha különleges helyen jártál, vagy csodálatos élményed volt? Kinek írsz ezekről? Előfordult már, hogy levél útján kellett rendbe tenned dolgokat, kibékítened embereket, esetleg elmondani nekik, hogy mit csináltak rosszul? Pál apostol sokszor került ilyen helyzetbe, amikor egy-egy frissen alakult gyülekezetet elhagyva, az ottaniak nem követték a tanítást, és távolból kellett segíteni nekik.
A korinthusi gyülekezetben, mint annyi más gyülekezetben, voltak gondok, amelyeket nem tudtak egyszerűen megoldani. Pál apostol felelősséget érzett értük, ezért próbálta levelekkel és látogatással is segíteni őket. Az első levelet Timóteus vitte el Korinthusba, de nem jó hírekkel tért vissza Pálhoz, erre ő szomorúan, könnyek között igyekezett rendet teremteni a távolból, sőt egyes bibliatudósok szerint egy villámlátogatást is tett a gyülekezetben. Azt nem tehette, hogy a korinthusiak mellett marad és vezeti a gyülekezetet, mert Isten más helyekre is küldte, hogy hirdesse az evangéliumot. A második levél elveszett ugyan, de az biztos, hogy hatással volt a gyülekezetre, hiszen Titusz már jó hírekkel tért vissza Pálhoz, amely arra ösztökélte őt, hogy az örömét is levélben fejezze ki.
A Bibliában található második korinthusi levél elején erről az örömről ír a megvigasztalódott apostol. Majd a szolgálat hatalmáról, dicsőségéről, szenvedésről, önzetlenségről, becsületességről, megengesztelődésről, és dicséri a gyülekezetet, hogy a jeruzsálemi gyülekezetnek rendezett gyűjtésben szépen helytálltak. Végül megcáfolja az ellene felhozott vádakat.
A korinthusi gyülekezet mindennapi gondjait, a gondok megoldását és saját életedet is megismerheted ebből a tizenhárom fejezetből.