Lukács evangéliuma 11,33-36
2025. július 10.
Világosság a sötétségben


Ha a szemed tiszta, az egész tested világos, de ha gonosz, a tested is sötét. (Lukács 11,34)
Slide1

Voltál már igazán sötét helyen? Egy föld alatti barlangban, egy borús éjszakán az erdő mélyén, vagy otthon, amikor elment az áram? Ha éjszaka biciklizel vagy autót vezetsz, nagyon fontos, hogy használd a lámpákat!


Ha a szemed tiszta, az egész tested világos, de ha gonosz, a tested is sötét. Vigyázz tehát, hogy a benned levő világosság sötétséggé ne legyen! Ha tehát az egész tested világos, és nincsen benne semmi sötétség, akkor olyan világos lesz az egész, mint amikor a lámpás megvilágít téged a fényével. (Lukács 11,34-36)


Lukács evangéliuma 11,33-36

33 Aki lámpást gyújt, nem teszi rejtett helyre, sem véka alá, hanem a lámpatartóra, hogy a belépők lássák a világosságot. 34 A test lámpása a szem. Ha a szemed tiszta, az egész tested világos, de ha gonosz, a tested is sötét. 35 Vigyázz tehát, hogy a benned levő világosság sötétséggé ne legyen! 36 Ha tehát az egész tested világos, és nincsen benne semmi sötétség, akkor olyan világos lesz az egész, mint amikor a lámpás megvilágít téged a fényével.


Mi jut eszedbe a sötétségről? Talán sok negatív dolog: félelem, az ismeretlen, a rejtőzködés, mocsok, bűn, gonoszság vagy éppen veszély. A világosság és a sötétség harca ma is visszatérő motívum a filmekben és történetekben. A jó hír viszont az, hogy a sötétség sosem győzheti le a világosságot – csak a világosság képes legyőzni a sötétséget. A Bibliában a világosság a jóság és az igazságosság metaforája, és Jézus önmagára úgy hivatkozik, mint „a világ világossága” (János 1: 4–5; 8: 12). Nyilvánvalóan képes beszédről van szó, nem anatómiai leírásról – éppúgy, ahogy mi is azt mondjuk, hogy „a szívünkkel szeretünk”, holott a szív valójában csak a vért pumpálja. Hihetetlen, de a retinánkban több mint 250 millió fényérzékelő sejt található, amelyek érzékelik a fényt, amikor az a szemünkhöz ér. Fontos, hogy nyitva és tisztán tartsuk a szemünket, különben életünket könnyen megtöltheti a sötétség. Ne a romlott, egészségtelen dolgokra szegezd a tekinteted, miközben Jézust követed! Győződj meg róla, hogy a benned lévő fény valóban az igazi világosság! Akkor mások számára is világossággá válhatsz, mint amikor egy fáklya vagy láng fényt hoz egy sötét helyre. Ha benned van a világosság, ne rejtsd el – mutasd meg! James Wheeler-Mezei



Hallgasd meg Mindy Callahan-től a következő dalt a háttérinfóknál!

Lukács evangéliuma
Szereted az életrajzi regényeket? Szívesen olvasol színes, érdekes történeteket egy-egy híres személyről vagy eseményről? Örülsz, ha egy novellában verseket, énekeket is találsz? Ha igen, akkor a legjobb könyv van a kezedben! Ugyanis Lukács evangéliuma a legszebb stílusban írt, az apró részletekre is odafigyelő gondos leírása Jézus életének, időnként kiegészítve egy-egy énekkel, magasztalással.
Lukács, Pál apostol munkatársa és pogány származású orvos volt, aki nem találkozott ugyan Jézussal, de mindennek alaposan utánajárt, hogy pontosan, részletesen adhasson tovább mindent Teofilusnak, a feltehetően gazdag, nem zsidó keresztyénnek. Lukács számára fontos volt, hogy mindenki, a pogányok és az asszonyok is megérthessék az Ember Fia történetét, aki az egész világért halt meg a kereszten.
Más ez az evangélium, mint a másik három, mert Lukács egyszerűen fogalmazott, nem hivatkozott a régi ismeretekre, de pontosan megjelölte, hogy milyen esemény milyen történelmi időszakban történt. Az orvos szemével látta Jézus gyógyításait, és igyekezett megmutatni, hogy az Úr a pogányoknak is ad szabadulást. Nagyon sok olyan történetet is leírt, amelyet máshol nem találunk meg. Ha elkezded olvasni, lehet, hogy nem is akarsz majd megállni az egy-egy napra kijelölt szakasz végén. Az sem baj, ha végigolvasod a huszonnégy fejezetet, mint egy életrajzi regényt!